PageRank Sorgulama

SEO Tekniği olarak PageRank Sorgulama

Bloğumuz içerisindeki bir çok makalede PageRank kavramına değinmiş ve elimizden geldiği kadar sayfa değeri algoritması hakkında sizlere bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda konuyu farklı bir biçimde ele alacağız ve PageRank sorgulama sürecini bir SEO tekniği olarak  anlatmaya çalışacağız. Yani sayfa değeri kavramını daha somut bir hale getirerek, nasıl faydalanacağımızı göreceğiz. Dilerseniz kısa bir hatırlatma yaparak konumuza geçelim.

PageRank Nedir?

Google Pagerank kısaca site dışı optimizasyon sürecinin ana unsuru olan linkler ile ilgili bir kalite ölçümleme aracıdır. Karmaşık bir hesaplama sonucunda her sayfanız önem ve kalitesine göre “0″ ile “10″ arasındaki bir değer alır. Bu değeri sayfanıza gelen ve sayfanızdan giden linkler belirler. Google, web siteleri arşivlerken ve arama sonuçları sayfasında listelerken 200′den fazla ipucunu baz alan bir algoritma kullanır ve PageRank’te bu 200 bileşenden birisidir.

PageRank Sorgulama İşlemi

Seçilen bir sayfanın PageRank değerini ölçmek için Google arama kutucuğuna “check PageRank” yazalım karşımıza gelen sonuçlardan herhangi bir tanesini seçerek, mesela prchecker.info sitesinden backlink sorgulama işlemini yapalım. Dilerseniz bunun için de backlink sorgulama yazımızda kullandığımız örneği, yani t-shirts.com sitesini kullanalım ve bu sitenin sayfa değerini görelim.

Prchecker sitesi açıldığı zaman karşımıza gelen kutucuğa t-shirts.com yazalım ve check PR ibaresine tıklayalım. Daha sonra Anti-bot code kısmına da yanda gördüğümüz harf ve rakamları girerek verify now ibaresine tıklayalım. Çok kısa bir süre bekledikten sonra t-shirts.com sitesinin PR değerine ulaşabiliriz. Sizlerde uyguladığınızda göreceğiniz üzere bu sitenin sayfa değeri dörtmüş. 4 değerinin tam olarak ne anlama geldiğini incelemek için PageRank tablosu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

PageRank Sorgulama İşleminden Sonra Neler Yapabiliriz?

Sektörümüzdeki rakiplerin sayfa değerlerini sorgulayıp yüksek PR değerine sahip ola siteleri listeleyebiliriz. Çünkü rakiplerinizin sayfaları yüksek PR değerine sahipse, ilgili sitelerin konuları ile alakalı, kaliteli backlinklere sahip olduğu anlaşılır ki bu da bizim için tahmin edeceğiniz fırsatı çıkartır.

PageRank Sorgulama İşlemi

Pagerank Sorgulama

Hemen herhangi bir backlink checker sitesinden ilgili siteleri analiz etmek, ve rakibimize link verenler arasından gerçekten faydalı olacağına inandığımız sitelerden backlink temin etmek bizim için akıllı bir strateji olacaktır. Dolayısıyla rakiplerimizin PR değerlerini bir PR checker sitesi ile öğrenmek ve akabinde bir backlink checker sitesi ile de link veren siteleri tespit edip yakın takibe almak kıymetli bir SEO taktiği olarak dikkat çeker.

PageRank sorgulama işleminden sonra rakiplerimizin sahip olduğu backlinkleri tespit etme işlemini nasıl yapılabileceğinizi backlink sorgulama yazımızda görebilir ya da bu konu ile ilgili hazırladığımız videoyu SEO Türkçe Youtube kanalımızdan seyredebilirsiniz.

PageRank Sorgulama sayfasından Temel SEO Teknikleri kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]