Dijital Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seo Tükçe bir Magna Dijital Pazarlama girişimidir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin gazete, dergi, radyo, televizyon gibi geleneksel yöntemler yerine internet aracılığıyla yapılmasıdır. Yani bir ürün ya da hizmetin potansiyel müşterilere ulaşabilmesi ve satılabilmesi için gerçekleştirilen aktivitelerin dijital platformlarda yapılmasıdır.

Temel Dijital Pazarlama Platformları Nelerdir?

Dijital pazarlama bir çok kanal aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bunlardan birincisi hiç şüphe götürmeyecek şekilde web sitenizdir.

I. Web Sitesi

Dijital pazarlamanın en temel platformu web sitesidir çünkü hangi kanalı kullanırsanız kullanın internet ortamında potansiyel müşterilerin ürün ya da hizmetlerinizi incelemek isteyecekleri ilk mecra sizin web sitenizdir.

Potansiyel müşterilerinize en iyi deneyimi yaşatmak dolayısıyla ürün ya da hizmetlerinizi  satabilmek açısından web sitenizin kurumsal, anlaşılır ve en önemlisi optimize olması önem arz eder.

Markanız ne kadar tanınır, ürün ve hizmetleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, sunumdaki hatalar takdir edeceğiniz üzere mükemmel bir müşteri deneyimini desteklemeyecektir.

II. Blog

Bir diğer dijital pazarlama platformu da sitenizin içerisinde ya da ayrı bir domain üzerinde yer alan blogunuzdur. Prensip olarak blog ile web sitesinin çalışma mantığı aynıdır. Her ikisi de ürün ya da hizmetlerinizin pazarlanmasına ve satılmasına yarayan içerik sağlayıcılardır.

En basit haliyle blog, günlüğe benzeyen bir web sitesidir. Yazılar genellikle en güncelden eskiye doğru sıralanır, ziyaretçilerin yorumlarıyla interaktif bir ortam sağlanır.

III: Sosyal Medya Mecraları

Sizlere dijital pazarlama aktivitelerinde bulunma imkanı tanıyan mecralardan bir tanesi de sosyal medya araçlarıdır. Sosyal medya, kişilerin birbirleriyle içerik paylaşmasını sağlayan sosyal ağlardır. Çift taraflı senkronize bilgi paylaşımına olanak sağlaması sebebiyle ikinci nesil internet araçları (web 2.0) olarak da adlandırılır.

dijital pazarlama

Özellikle mobil tabanlı etkileşim göz önüne alındığında, sosyal medya araçları kuşkusuz dijital pazarlamanın en önemli platformlarındandır. Bu mecralar dijital pazarlama yapmak isteyenlere, ücretsiz paylaşımların yanı sıra  reklam verme olanağı da tanımaktadır. Dolayısıyla sosyal medya mecralarından dijital pazarlama anlamında alınabilecek hizmetler ücretsiz paylaşımlar ve sponsorlu paylaşımlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Facebook, Twitter, Google +, Youtube, Instagram, Pinterest en tanınmış sosyal medya araçlarındandır.

IV. Diğer Web 2.0 Mecraları

Web sitesi gibi tek yönlü bilgi paylaşımı yerine, çift taraflı ve senkronize bilgi paylaşımına imkan tanıyan içerik sağlayıcılara web. 2.0 araçları denir. Bu mecralar ikinci nesil internet hizmetlerini tanımlamakta olduğundan web 2.0 olarak adlandırılır. Hepimizin yakından tanıdığı Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları bir kenara bırakılırsa, Tumblr, Squido, Zimbio, Delicious, Reddit diğer web 2.0 mecralarına iyi birer örnek teşkil eder.

V. Arama Motorları

Arama motorları farklı bir sebepten dolayı dijital pazarlamanın en önemli etmeni olmakla beraber, internet reklamcılığı yapma imkanı tanıdığından, aynı zamanda önemli bir dijital pazarlama platformu olarak ta nitelendirilir. Ürün ve hizmetlerinizi arama motorlarında yer alan reklamlar aracılığıyla potansiyel müşterilerinize kolayca ulaştırabilirsiniz.

VI. Diğer Web Siteleri (reklam)

İnternet reklamcılığı yapma imkanı tanıyan bir diğer mecra da reklam alan web siteleridir.  Ürün ve hizmetlerinizin reklamlarını arama motorları aracılığıyla (Adwords gibi) dolaylı olarak diğer sitelerde yayınlatabilir ya da bizzat site yetkilileriyle irtibata geçerek reklamlarınızı direk olarak yayınlatabilirsiniz. Online gazete ve dergiler, haber portalları, tanınmış forumlar, yüksek trafik alan siteler bu başlığa örnek teşkil eder.

Dijital Pazarlamanın En Önemli Unsurları Nelerdir?

I. Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama stratejisi hangi ürün ya da hizmetlerde rekabet avantajınızın olduğunu, hangi ürün ya da hizmetin ne zaman ve ne şekilde pazarlanması gerektiğini, hangi ürün ya da hizmetler için hangi dijital pazarlama kanalının kullanılacağını gösterdiğinden, dijital pazarlamanın en önemli ve en temel unsurudur.

II. SEO ya da Arama Motoru Optimizasyonu

Dijital pazarlamanın en önemli platformu sizin web siteniz ya da blogunuz olduğu göz önüne alınırsa, internet pazarlamanın en kritik unsuru kuşkusuz arama motoru optimizasyonudur. Potansiyel müşterileriniz ürün ya da hizmetlerinizi öncelikle arama motorlarında arar. Dolayısıyla arama motorlarında üst sıralarda listelenmeniz daha çok müşteriye ulaşmanızı ve daha çok satış yapmanızı açısından hayati önem taşır.

Üstelik üst sıralarda listelenmek markanızın gücünü ve repütasyonunu gösterir. Çok tanınmış bir markaya sahip olsanız bile, ürünlerinizi arayan müşteriler sizler yerine rakiplerinizi, ya da bayilerinizi sizden önce görüyorsa, markanızın repütasyonunu üçüncü şahıslara bırakmışsınız demektir.

III. İnternet Ortamındaki Varlığınız

İnternet ortamındaki varlığınızdan kastedilen yazının başında anlatılan platformlarda doğru ve etkili bir biçimde yer almanızdır ki, bunun için iyi bir pazarlama stratejisine ve optimizasyona ihtiyacınız vardır. Bir kere size uygun dijital platformlara karar verildikten sonra, bu platfomlardan doğru kitleye en efektif bir biçimde ulaşmanız arama motoru optimizasyonu sayesinde gerçekleşir.

Çünkü arama motorları için yapılan her çalışma aslında dijital platformlardaki müşteriye ulaşma çabanıza ışık tutar ve yol gösterir. Örneğin ürünleriniz arasından hangilerinin daha az rekabete tabi olduğu ve daha çok potansiyel müşteriye hitap ettiği arama motoru optimizasyonu sürecinde ortaya çıkar.

IV. Ölçümleme

Tüm dijital pazarlama aktivitelerinde, gerek uygulanacak stratejinin belirlenmesi, gerek uygulanan stratejinin başarısı tamamen metrik değerlere dayanır. “Ölçebildiğin kadar başarılısın!” aslında dijital pazarlamanın temel felsefesini oluşturur.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Ana hatlarıyla dijital pazarlama aşağıdaki başlıklar altında yapılanmıştır. Listelenen 8 madde ayrıca detaylandırılacaktır.

 • Content Marketing (İçerik Pazaralama)
 • Mobile marketing (Mobil Pazarlama)
 • E-Mail Marketing (E-Mail Pazarlama)
 • Social Media Marketing (Sosyal Medya Pazarlaması)
 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)
 • Viral Marketing (Viral Pazarlama)
 • Display Marketing (Görüntülü Pazarlama)

I. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlamada amaç, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler oluşturmaktır. Bunun için hedef kitlenin tanınması ve kalite faktörleri oldukça önemlidir. İçerik pazarlama alanında seo uygulama stratejilerinden, paylaşımı artırmaya yönelik faaliyetlerden, içerik destekleyici stratejilerden yararlanılabilir.

İkna edici unsurlar, içerik açısından büyük bir önem teşkil eder. Satışı destekleyen çözümler de önem teşkil eden diğer bir husustur. Hazırladığınız içerik problem çözmeye ve ihtiyaç karşılamaya karşı ılımlı olması tavsiye edilir. Herhangi bir probleme ilişkin her zaman hali hazırda bir çözüm yolunuz bulunmalıdır (faydaya odaklanılmalı). Bulduğunuz çözüm yolları sizin işinizi kolaylaştırmada size yardımcı olacaktır.

II. Mobil Pazarlama

iPhone, iPad platformları ve Android işletim sistemi kullanan mobil platformlarda pazarlama önerileri ve konularının incelenmesi mobil pazarlama açısından ayrı bir önem taşır. Günümüzde iPhone, iPad gibi ürünleri kullanmayan insanlar yok denecek kadar az olduğu kuşku götürmeyen bir gerçektir.Dolayısıyla teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir dönemde mobil üzerinden pazarlama yöntemleri dijital pazarlamanın oldukça yaygın bir unsuru olarak göze çarpmaktadır.

III. E-mail Pazarlama

Hepimizin e-posta kutularına düşen tanıtım mesajları bize bu pazarlama aracının ne kadar sık kullanıldığı hakkında fikir vermektedir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki iyi bir e posta pazarlaması için en önemli nokta; okuyucuyu şaşırtmaktır.

Okuyucuyu şaşırtmak, onlara yenilikler sunmak, okuyucunun ilgisini çekmenizde size yardımcı olacaktır. E posta gönderirken bir sonraki gönderinin bir öncekinden daha etkileyici olmasına dikkat etmek söz konusu pazarlama aracının etkin bir biçimde kullanılması için bize kolaylık sağlayacaktır.

IV. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlama kısaca ürün ve hizmetlerimizin web 2.0. araçlarında pazarlanmasıdır. Bu pazarlama yönteminde müşterilerle bire bir ilişkiye geçildiği, olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumlarında paylaşılabileceği unutulmamalıdır. Tüm dijital pazarlama çeşitlerinde önem arz eden optimizasyon ilkeleri sosyal medya pazarlamasında da hayati bir yer tutar.

Her kampanyanın belirli bir strateji doğrultusunda planlanması, tüm verilerin ölçülmesi ve sonraki kampanyaların bu veriler eşliğinde kurgulanması önem arz eder.

V. Arama Motoru Pazarlaması

Search Engine Marketing (SEM) yani arama motoru pazarlaması, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda listelenmek için yapılan pazarlama faaliyetleridir. Tarihi gelişim olarak SEM, Search Engine Advertising (ücretli arama motoru reklamcılığı) ve SEO (arama motoru optimizasyonu) olmak üzere iki alt başlıktan oluşurken, zaman içerisinde ağırlıklı olarak ücretli arama motoru reklamcılığı olarak algılanmaya başladı.

Bu iki alt başlık için bilmemiz gereken temel fark, SEM ile üst sıralarda yer almak için arama motorlarına bir bedel ödemek zorundayken, SEO ile ücretsiz olarak arama motoru sonuç sayfalarının üst sıralarında listelenebileceğimizdir. Bu bakımdan SEO ile edinilen trafik “organik” olarak adlandırılır. Öte yandan SEM ile edinilen ziyaretiçiler bir CPM (cost per click yani tıklama başına maliyet) ya da CPM (cost per impression yani gösterim başına maliyet) taşır.

VI. Satış Ortaklığı

Affiliate marketing yani satış ortaklığı, performans bazlı bir bir pazarlama aktivitesi olup, refere edilen müşteri ya da refere edilen müşterinin yaptığı satın alma başına üçüncü partilerin ödüllendirildiği bir sistemdir. Örneğin tekstil ürünleri satılan bir web sitesine kendi sitenizden ziyaretçi yönlendirdiğinizi düşünün.

Tekstil firması yönlendirilen müşteri başına ya da gerçekleşe satış başına size bir komisyon ödeyecektir. Siz de bu firmanın satış ortağı olarak para kazanma şansına sahip olacaksınız. Dünyada bir çok tanınmış firma, bu sistem ile satış ağını genişletirken, Türkiye’de güvenilir firmalar çeşitli sebeplerden dolayı bu sisteme sıcak bakmamışlardır.

VII. Viral Pazarlama

Viral pazarlama, yayılma hızı bakımından virüse benzetilen, bir pazarlama aktivitesidir. Temel unsur,  ziyaretçilerin gördükleri şeyi son derece ilginç bularak gönüllü olarak yaymasıdır. Viral pazarlama e-posta ile emekleme dönemini yaşarken, web 2.0  mecralarının yaygınlaşması ile oldukça popüler hale gelmiştir.

Tüm sosyal medya araçları, bir aktivitenin virüs gibi hızla yayılmasına olanak sağladığından, viral pazarlama çoğunlukla video ya da görsel paylaşımı ile özdeşleştirilir. Bir çok kurumsal firma, profesyonel bir ekip eşliğinde çekilen ancak amatör görünmesine özen gösterilen videolarla markalarının tanıtımını yapmış, bunlardan bir kısmı oldukça başarılı olmuştur.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak gelişen internetin sık kullanımı, pazarlama sektörünü kökünden değiştirdi. Geleneksel pazarlama araçlarını bir bir iterek kendine yer açan dijital pazarlama şirketler için olmazsa olmaz bir pazarlama faaliyeti haline geldi. Aslında nedenleri oldukça basit.

 1. Firmalara minimum maliyetle maksimum tanıtım imkanı sağladı. Dijital pazarlama araçlarını etkin biçimde kullanan firmalar dev firmaların önünde yer aldı. Hatta bu dönemde bir çok sektörde liderlik el değiştirdi (Amazon, Ebay örnekleri).
 2. Başarı ölçülebilir olduğu için reklamcılık sektörü temelinden sarsıldı. “Çok başarılı bir kampanya yaptık, reklamlarımız çok beğenildi, satışlarımız oldukça arttı” gibi sübjektf terimler yerini ROI, Conversion rate gibi nümerik değerlere bıraktı.
 3. Firmalara rekabet alanlarını seçme şansı tanıdı. Örneğin parfüm üreten bir firma, dünya devleriyle bu alanda çarpışmak yerine, rekabetin daha az olduğu farklı kozmetik ürünlerine odaklanarak, daha ucuza markalaşma şansına erişti. Çapraz satış mantığıyla, kozmetik ürünlerini alan müşterilere parfüm da satarak, ürün penetrasyonunu arttırdı, dolaylı bir biçimde parfüm piyasasında pazar payı kazandı.

KIsaca dijital pazarlama ile hedef kitlenizi net olarak seçebilir, rekabet alanınızı belirleyebilir, hızlı bir biçimde  sonuç alabilir, ufak bütçelerle, büyük kitlelere etkin bir biçimde ulaşabilir, dolayısıyla maliyetinizi minimize edip, karınızı makisimize edebilir, üstelik tüm bu aktiviteleri ölçebilirsiniz!

Dijital Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler sayfasından İleri SEO Teknikleri Kategorisine geri dön

 

[shortcode id=”1264″]