H1 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

H1 etiketi, H1-H6 arası alt başlık etiketleri arasında en önemli etiket olup, benzerleri gibi sayfanızdaki yapıyı kullanıcılarınıza etkili bir biçimde sunmak için kullanılır. Çünkü tüm alt başlık etiketleri görsel olarak farklı büyüklük ve kalınlığa sahip olduğundan, sayfanızın daha kolay okunabilmesini sağlar.

Sayfanızı bir kompozisyon, bir makale ya da bir rapor olarak düşünürseniz, H1 etiketi dahil tüm alt başlık etiketlerini, mantıklı bir hiyerarşik sırayla kullanmanız, sayfanızda neleri vurguladığınızı, hangi fikrin ya da verinin diğerlerinden daha önemli olduğunu anlatamanıza yardımcı olur.

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

Teknik olarak H1 etiketi, diğer etiketler gibi kullanılmakta olup, H1-H6 arası alt başlık etiketlerinin kullanımını aşağıda görebilirsiniz.

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

SEO açısından bakarsak, her bir sayfanın tek bir H1 etiketine sahip olması, mümkünse içerisinde de odak anahtar kelimenin geçmesi gerekir. Bir sayfada H1 dışındaki alt başlık etiketleri birden fazla bir biçimde kullanılabilir. Ancak Başlık biçimlendirmesi etiketleri kullanıcıların dikkatini çekmeye yarayan önemli HTML öğelerini oluşturduğundan, düzensiz olarak bir başlık etiketinden diğerine geçiş yapılmması, hepsinin belirli br mantık ve hiyerarşi çerçevesinde kullanılması önerilir.

Title ya da Description etiketleri gibi alt başlık etiketlerinin bir karakter sınırı yoktur. Ancak mantıken, H1 etiketi dahil tüm alt başlık etiketlerinin bir paragraf olmaması gerektiği aşikar. Aslında tüm bu etiketleri yazınızın başlıkları gibi düşünürseniz, kullanımı daha doğal ve akıcı olacaktır.

H1 Etiketi Kullanırken Yapmanız ve Yapmamanız Gereken Şeyler

+ Sadece bir kere kullanın,

+ İçinde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi geçirin,

+ Diğer alt başlık etiketleri ile beraber kullanmaya dikkat edin,

+ Sayfanızın en başında kullanın,

Birden fazla kullanımı arama motorlarının sayfanızı anlamasını güçleştirir,

Karakter sınırı yoktur ama kullanırken bir gazete haberini veya bir makaleyi göz önünde bulundurun, hiç bir yazının başlığı 3-5 satır olmaz,

 H1 Etiketini kullanmazsanız, arama motorları en önemli başlığı belirlemek çin H2 gibidiğer alt başlıklara bakar. Hiç birini kullanmazsanız, hem okuyuculara hem de arama motorlarına yazınız hakkında bir ipucu vermemiş olursunuz, dolayısıyla mükemmel bir kullanıcı deneyimini desteklememiş olursunuz,

H1 etiketine ve diğer başlık etiketlerine örnek vermek ve konunun daha net anlaşılması adına, bu yazıdaki alt başlık etiketlerini aşağıda listeliyoruz.

H1 “H1 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?”

H2 “H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?”

H3 “H1 Etiketi Kullanırken Yapmanız ve Yapmamanız Gereken Şeyler”

Faydalı olması dileğiyle…

H1 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? sayfasından İleri SEO Teknikleri kategorisine geri dön

magna dijital pazarlama

12 comments to “H1 Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. Kardeş google açıklama yaptı
    Birdwn fazla H1 kullanıabilir, özellikle semantik seo da etkili olması bakımından.
    Boş yere alt sayfa oluşturmaktansa ikinci H1 oluşturmak ux açısından da olumlu.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.