Google PageRank Nedir? Nasıl Yükselir? PR ve Link Juice Kavramları

Google PageRank Nedir?

Google Pagerank yani sayfa değeri, Google™ markasına ait karmaşık bir algoritma sonucunda sitenizin önem ve kalitesini belirtir “0” ile “10” arasındaki bir değerdir. Kendi açıklamalarıyla PageRank, “500 milyondan fazla değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemi çözerek web sayfalarının önemini ölçen” bir link analiz teknolojisidir.

Google PageRank’in, ağırlıklı olarak bir sayfaya gelen ve giden linkler ile linklerin geldiği sayfaların kalitesini ölçümleyen ve bunun sonucunda çıkan tüm sonuçları içerik analizleriyle harmanlayan bir hesaplama mantığına sahip olduğu biliniyor. Konuyu basite indirgemek istersek Google PageRank için, bir sayfanın değerini ölçmek maksadıyla Google tarafından kullanılan bir link analiz algoritmasıdır, diyebiliriz.

Google PageRank sıralamanızı etkiler mi?

Google sıralama kriterleri 2013 başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere Google, web siteleri arşivlerken ve arama sonuçları sayfasında listelerken  200′den fazla ipucunu baz alan bir algoritma kullanır ve PageRank’te bu 200 bileşenden birisidir. Kaliteli ve yüksek PR’a (PageRank) sahip sitelerden link alırsak sitemizin sayfa değeri artar. Linke tıklayarak support.google.com sitesinden de görebileceğiniz üzere, yüksek Google PageRank değeri olan sayfalar da kelime sıralamaları açısından önemli bir avantaj kazanır, ancak…

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, her ne kadar ağırlığı fazla olsa da neticede Google PageRank, algoritma içerisindeki 200 bileşenden bir tanesidir ve yukarıda listelenmek için tek başına bir anlam ifade etmez. Yine yazımızın başında değindiğimiz üzere, sayfa değeri aslen bir link analiz algoritmasıdır. Dolayısıyla tüm on-page SEO kriterlerini özenle yerine getiren ve okuyucuların ihtiyacına mükemmel içerik ile cevap veren bir web sayfası henüz başka sitelerden link almadıysa, bu durum ilgili sayfanın kalitesiz olduğu ve listelenmeyeceği anlamına gelmez.

Bu konu hakkında en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi şu oluyor; “Sayfamın PR değerini yükseltsem, bu sayfada odaklandığım kelimelerin hepsi birinci sayfada çıkar mı?” Şunu belirmekte fayda görüyoruz. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz üzere bir sayfa yüksek PR değerine sahip olmakla beraber birden fazla kelimeye odaklanmış olabilir. Yüksek PR, her odaklanılan kelimenin ilk sayfada listeleneceği anlamına gelmez. Her kelime için arama sonuçları sayfasındaki sıralamanızı, o kelimeye yönelik Google PageRank değeri yüksek sitelerden backlink almanız, pozitif yönde etkiler!

Google PageRank nasıl yükselir?

Sıralama kriterinin sadece alınan backlink’lerle ölçüldüğünü varsayarak, yani diğer 199 kriterin bir an için var olmadığını düşünerek yukarıdaki son paragrafı bir örnekle açıklayalım:

Ornek.com sitesine ait backlink detayının aşağıdaki gibi olduğunu öngörürsek:

  • Örnek 1 anahtar kelimesi için 10 backlink (farklı sitelerden örnek 1 çıpa tekstiyle 10 adet link),
  • Örnek 2 anahtar kelimesi için 10 backlink (farklı sitelerden örnek 2 çıpa tekstiyle 10 adet link)
  • Örnek 3 anahtar kelimesi için 10 backlink (farklı sitelerden örnek 3 çıpa tekstiyle 10 adet link)

Ornek.com sayfasının PageRank değeri almış olduğu toplam 30 link üzerinden oluşacaktır. Ancak örnek 1 kelimesindeki sıralaması öncelikle aldığı 10 backlink üzerinden hesaplanacaktır. Tıpkı örnek 2 ve örnek 3 kelimelerinde olduğu gibi.

Google PageRank (PR)

Google PageRank – Sayfa Değeri

4. bir anahtar kelime olan örnek 4’ün de 20 backlink aldığını varsayalım. Sayfanın Google PageRank değeri artık 50 backlink üzerinden hesaplanacaktır ve alınan ek 20 backlink bu değer üzerinde olumlu etki yapacaktır. Öte yandan bu yeni 20 backlink, örnek 1 kelimesi için her hangi bir etki yaratmayacaktır. Çünkü Örnek 1 kelimesi yine almış olduğu 10 backlink ile değerlendirilecektir.

Denkleme bir veri daha katalım. Örnek 1 kelimesine backlink veren sitelerin PR değerinin 3 olduğunu varsayalım. Örnek 4 kelimesinin de backlink aldığı sitelerin daha düşük PR değerine sahip olduğunu düşünelim, mesela PageRank değerleri 1 olsun. Örnek 1 kelimesinin 10 backlink’ten yarattığı katkı, “en az” örnek 4 kelimesinin 30 backlink’ten yarattığı katkı kadar olacaktır (burada en az kelimesini kullanmakla beraber aslında 1 adet PR3 sayfadan gelen backlink’in 555 adet PR1 sayfadan gelen backlink’e eşit olduğunu söylemekte fayda var).

Konuyu özetlemek gerekirse yukarıdaki örnekten de göreceğiniz üzere, PR değeri yüksek sayfalardan ne kadar çok backlink alırsak, sayfa değerimiz o kadar yükselir. Doğal olarak alacağımız linkler anahtar kelimeler üzerinden olacaktır. Sayfamızın PR değeri artarken link getiren anahtar kelimeler de bir değer kazanır ve o kelimelerin arama sonuçları sayfasındaki sıraları da yukarılarda olma eğilimi gösterir. Yani Google PageRank artışı arama sonuçları sayfasında bir anahtar kelimenin sıralamasını dolaylı bir şekilde etkiler.

Link Juice nedir?

Gelelim sayfa değeri ile ilintili bir başka konuya. A sayfası B sayfasına link verdiği zaman aslında link verdiği sayfaya PR puanı transfer etmiş oluyor. Yani Link Juice, sayfaların birbirine verdikleri link ile, sahip oldukları Google PageRank değerlerini birbirlerine transfer etmesidir. İşte bu sistematik sayesinde bir sayfamıza yüksek PR değerli sayfalardan link alırsak, sayfamızın PR değeri artmış oluyor.

Link Juice’in değeri/miktarı iki temel bağımsız ile alakalıdır: Link transfer eden sayfaların PR puanı ve PR puanı kazandıran link sayısı. Eğer 20 PR puanı olan bir sayfadan sadece bir link çıkışı varsa ve o linkte sizin sayfanıza geliyorsa sayfanız 20 PR puanı kalır. Burada “0” ile “10” arasında bir rakam olan PR değerinden değil, PR puanından bahsediyoruz.

Eğer bahsi geçen sayfadan 10 adet çıkış varsa, yani sizin sayfanızın dışında 9 ayrı sayfaya daha link veriyorsa, sizin payınıza 2 PR puanı düşer. Burada sizi bir kavramla daha tanıştırmamız gerekiyor: rel=”nofollow” etiketi. Eğer bir link için bu etiket kullanılırsa Google’a bu linki takip etme yani bu link için PR puanı verme denmiş olur.

Bir önceki örneğe dönersek, eğer diğer 9 sayfaya verdiği link için rel=”nofollow” etiketi kullanılmışsa, ama sizin sayfanız gelen link için herhangi bir ibare yoksa, bu sefer payınıza 20 PR puanı düşer. Aklımıza gelmişken sizlerle paylaşmamız gereken son bir konu daha var!

Site içi Link Juice nedir?

PageRank puanlarınızı siteniz içindeki farklı bir sayfa ile de paylaşabilirsiniz. Akvaryum ile ilgili bir siteniz olduğunu ve “Akvaryum Balıkları” isimli sayfanızın PR puanları olduğunu varsayalım.  Bu sayfadan “Japon Balıkları” sayfanıza Japon Balıkları çıpa tekstiyle link vermeniz, aslında Japon Balıkları sayfanıza PR puanı transfer etmeniz demektir. Bu yöntem etkin “siloing” yani silolama (ambarlama) stratejisinin bir parçasıdır.

Webmaster kategorisinde detaylı olarak anlatacağımız silolama tekniğine girerek konuyu daha fazla dağıtmak istemiyoruz. Sadece şunu söyleyelim, tier 1, tier 2, tier 3 (seviye 1, seviye 2, seviye 3)  şeklinde yapılanmayı öngören ve her seviye arasındaki ilişkiyi betimleyen bu yöntem SEO’nun olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir.

Google PageRank nedir sorusuna cevap ararken bir kaç ilintili konuya daha değindik. Umarız fazla dağıtmadan konuyu sizlere aktarabilmişizdir.

Google PageRank Nedir? Nasıl Yükselir? PR ve Link Juice Kavramları sayfasından PageRank Tablosu – Sayfa Değeri Matriksi sayfasına git

[shortcode id=”1264″]