Link Nedir? Link Yapısı ve SEO

Link Nedir?SEO açısından Link Yapısı Nasıl Olmalı?

Link nedir? En basit haliyle link, bizlerin bir internet sayfasından diğer bir internet sayfasına gitmesini sağlayan bağlantıdır. Dolayısıyla bu bağlantılar sayesinde, web tarayıcılarına (browser) herhangi bir adres yazmadan, ziyaret etmekte olduğumuz sitenin başka bir sayfasına ya da farklı bir sitenin herhangi bir sayfasına erişebiliriz.

Kullanıcıların hayatını kolaylaştırması bakımından önemli olan bu kavram, aslında biz blogcular için çok daha önemlidir. Neden mi? Gelin açıklayalım.

Web Site ve Blog sahipleri için link nedir?

Trafik alan etkin bir blog dizayn etmek için bizler sayfalarımızdaki giriş ve çıkış linklerini, yani site içi link yapısını kontrol altında tutmamız gerekir.

Genel mantık şudur: Sitemizin PR’ını (Page Rank) düşürmemek için, eğer bir sayfamızdan farklı bir sayfaya link veriyorsak, yönlendirdiğimiz sayfadan ya da farklı bir sayfadan bahsi geçen sayfamıza bir link almamız gerekir.

Tabi ki burada gelen ve giden linklerin ait oldukları sayfalara ilişkin PR değeri de çok önemli bir rol oynar. Ancak şimdilik bunu bir kenara bırakırsak, yani vereceğimiz örnek için her sayfanın PR değerinin eş değer olduğunu varsayarsak: web sayfamızdan 2 adet çıkış varken 5 adet giriş alıyorsak, bu durumun sayfamızın PR değeri açısından gayet olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Link Nedir? Link yapısı nasıl olmalı?

Link Nedir? Link yapısı nasıl olmalı?

Çünkü arama motorları bahsi geçen sayfayı şu şekilde değerlendirecekleridir: Bu web sayfasında 2 adet çıkış varken toplam 5 adet giriş bulunduğuna göre incelediğim sayfa iyi bir sayfa olmalı; dolayısıyla ben bu sayfayı yukarıda listelersem, arama kutucukları vesilesiyle araştırma yapan kullanıcılarıma kaliteli ve iyi bir hizmet vermiş olurum!

Arama motorları açısından link nedir?

Arama motorları bir sayfaya gelen giden linklere, bu linklerin ait olduğu sayfaların PR değerlerine baktığı gibi bir de gelen ve giden linklerin hangi kelimeler ile verildiğine de hesaba katar.

Farklı sitelerden gelen linkleri kontrol edemeyeceğimize göre (backlink satın almadığımızı varsayarsak), en azından kendi sitemizdeki linkleri mümkün olduğu kadar özel anahtar kelimeleri kullanarak dizayn etmemiz kesinlikle faydamıza olacaktır.

Daha önceki bazı yazılarımda değindiğim üzere, anchor text (çıpa tekst) SEO açısından oldukça önem arzeder, dolayısıyla anahtar kelime ağacımızdan seçmiş olduğumuz özel anahtar kelimeye odaklı web sayfamızda, ilgili özel anahtar kelimeyi kullanarak farklı bir sayfamıza veya farklı bir siteye link vermek bize puan kazandıracaktır.

Ancak özel anahtar kelimemizi içeren bu linklerin 2 adedi geçmemesi, sayfamızın spam olarak algılanmaması açısından önem arz eder.

İPUCU: Yukarıda yazdıklarımızı kısaca özetlemek gerekirse, yapmamız gerekenler:

  • Giden linklerin kontrolümüz altında olduğunu unutmadan her sayfamız için gelen ve giden linkleri dengelemek,
  • Mümkün olduğu kadar yüksek PR değeri olan sayfalardan link almak,
  • Tüm linklerimizde özel anahtar kelimeleri, tekrar yapmadan sadece 1 kere kullanmak,
  • Özel anahtar kelimelerin geçtiği linkleri (anchor texts) bir sayfada 2’den fazla kullanmamaktır.

Umarım bu yazımda link nedir sorusunu soran blogculara cevap verebilmişimdir.

Link Nedir sayfasından HTML Nedir? SEO ve HTML! sayfasına git

[shortcode id=”1264″]