HTML Nedir? SEO ve HTML!

HTML nedir? HTML, web tarayıcısına yazı, görüntü, video vb. gibi içeriklerin nasıl gösterileceğini belirtir markup  sembol (işaretlenmiş sembol) ve kod setidir. Güncel en son sürüm HTML5 olup W3C tarafından standardizasyonu sağlanmaktadır. HTML, “etiket” ismi verilen çeşitli başlıklardan oluşur ki SEO ile ilinti bu noktada başlar.

Temiz bir HTML kullanımı, bir web sitesi için olmazsa olmaz bir kural olmakla beraber, biz her sitede HTML standartlarına uyulmuş olduğunu var sayarak farklı bir noktadan bahsedeceğiz.

SEO bakışıyla HTML Nedir?

HTML etiketleri ve bunların doğru kullanımı SEO açısından önem arz eder. Çünkü bu etiketler aslında bir içeriğin kalite standartlarını güvence altına alır. Yani web dünyasında yayınlanan bir sayfa HTML etiketlerinin kullanımı ile okuyucuya daha kaliteli bir içerik sağlar ki, burada 4. altın kuralımız devreye girer: Okuyucu için iyi olan arama motorları için de iyidir!

Kullandığımız her etiketin bir anlamı vardır, ve her etiket aslıda okuyucunun bir ihtiyacını giderir. Basit bir örnek verelim, apartmanınızda otururken size bir duyuru geldiğini varsayalım, sizce:

  • Üzerinde duyuru yazan bir kağıt parçası altında, düz metin halinde karalanmış 8-10 cümle mi kolay anlaşılır?
  • Ya da üzerinde tarih, konuyu anlatır başlık, niye gönderildiğini belirtir kısa bir giriş, ve anlatılanların madde madde sıralandığı hatta kısa bir sonuç cümlesiyle özetlenen bir metin mi daha iyi özümsenir?

İşte web sayfaları da HTML etiketlerinin kullanılmasıyla, ziyaretçilerine kolay anlaşılma rahatlığı sağlar ve okuyuculara sağlanan bu konfor alanı arama motorları tarafından sayfanın yukarıda listelenmesiyle ödüllendirilir.

Yukarıda anlatılan sebepler dolayısıyla HTML nedir sorusu, trafik alan etkin bir web sitesi veya blog dizayn etmek için önem arz eder.

HTML Nedir? HTML ve SEO!

HTML Nedir?

Her HTML etiketi eşit öneme mi sahiptir?

Bu noktada bir hususu daha anlatmakta fayda görüyoruz. Tabi ki her bir sayfa için tüm etiketleri kullanmamız mümkün değil. Ancak bir sonraki yazımızda değineceğimiz bazı etiketler var ki bunların mutlak suretle her bir sayfa içerisinde yer alması gerekmektedir.

Dolayısıyla tüm HTML etiketleri eşit öneme sahip değildir. Biz SEO açısından en önemli etiketleri her sayfamızda kullanmakla beraber, diğer etiketleri yeri geldikçe kullanmalıyız. Aslında bir sonraki yazımızın konusu olmakla beraber buna da küçük bir örnek verelim.

SEO açısından H1-H6 arası alt başlık etiketlerinin kullanılması oldukça önem arz eder. Bunlar tahmin edeceğiniz üzere önem sırasına göre 1 ile 6 numaraları arasında sıralanır. H1 ve H2 etiketleri bir yazı için olmazsa olmaz etiketler iken, H3-H6 arası etiketlerin içeriğin cinsine göre kullanılması mantıklı olacaktır.

Yazımızda 6 önemli alt başlık yoksa, sadece H3-H6 arası etiketleri de kullanmak için içeriği uzatmak efektif olmayacaktır. Hatta bu yapaylık okuyucunun hoşuna gitmezse, haliyle arama motorlarının da hoşuna gitmeyecektir. Şunu asla unutmayalım: arama motorları daima ziyaretçi davranışlarını baz alır!

Umarız HTML nedir sorusuna bir cevap verebilmiş HTML ile SEO arasındaki bağlantıyı net bir biçimde ortaya koyabilmişizdir. Bir sonraki yazımız olmazsa olmaz HTML etiketleri ve bunların doğru kullanımı hakkında. Okumadan geçmemenizi öneririz.

HTML nedir sayfasından En Önemli HTML Etiketleri sayfasına git

[shortcode id=”1264″]