En Önemli HTML Etiketleri

HTML etiketleri arasında en önemli olanları detaylı bir biçimde anlatacağımızı bir önceki yazımızda belirtmiştik. Sıra geldi sizlere verdiğimiz sözü tutmaya ve SEO açısından önem arz eden temel HTML etiketleri ile bunların doğru kullanımları hakkında genel bir bilgi vermeye.

Vazgeçilmez HTML Etiketleri

I. Title Etiketi (Başlık Etiketi)

Her etiket gibi açıldıktan sonra mutlaka kapatılması gereken title  yani başlık etiketi en önemli etiketlerden bir tanesidir. Bu komutun önemi hakkında şunu söylemek sanırım sizler için yeterli olacaktır: Arama motorlarında herhangi bir anahtar kelime ile araştırma yapan okuyucu, açılan tarayıcı penceresinde beliren sonuçlarda önce başlığı görür.

Bir çok webmaster bu etiket ile ilgili şu temel hataya düşer: Bir site içerisinde okuyucular başlık etiketini görmediği için bu etiketin önemsiz olduğu düşünülür veya kullanımı unutulur. Arama motorları her web sayfasında title etiketinin bulunup bulunmadığına, varsa bu etiketin nasıl kullanıldığına son derece önem verir!

Öte yandan, arama motoru sonuç sayfalarında çıkan en dikkat çekici alan olduğundan, okuyucuların ilgisini çekecek kelimelerden oluşturulması lehinize olacaktır. Son olarak da etiket içerisinde odaklanılan anahtar kelimenin kullanılması SEO açısından sizlere avantaj sağlayacaktır.

II. Description Etiketi (Açıklama Etiketi)

En önemli HTML etiketleri arasında yer alan description yani açıklama etiketi, adından da anlaşıldığı üzere sayfanın özet açıklamalarını içeren özel bir alandır. Title etiketine reklam başlığınız dersek, description etiketini de sayfanın reklam metni olarak tanımlayabiliriz.

Açıklama etiketinin önemi şuradan gelir: arama motoru sonuç sayfalarında, başlığın hemen altında yer alan cümledir. Bazı ikincil arama motorlarında açıklama etiketi yerine sayfanın ilk cümlesini kullanılsa da, sitenizin sayfası ile ilgili olarak böyle bir reklam metnine yer verilmesi paha biçilmez bir fırsattır.

Bu etiketin doğru kullanımı ile ilgili temel olarak söyleyebileceğimiz şey; açık, duru bir dil kullanılması, o sayfanın özetinin net olarak verilmesi ve odaklanılan anahtar kelimenin sadece bir kere yer almasıdır.

En Önemli HTML Etiketleri

HTML Etiketleri ve SEO

III. Keyword Etiketi (Anahtar Kelime Etiketi)

Daha önceki yazılarımızda da SEO sürecinin anahtar kelime ile başladığını ifade etmiştik. Anahtar kelime ağacı çıkarmak, her sayfaya özel bir anahtar kelime seçmek (anahtar kelime odaklı sayfa yaratmak), anahtar kelime etiketlerini düzgün bir biçimde kullanmak bu süreç içerisindeki anahtar kelimenin edindiği rollerden sadece bir kaçı.

Dolayısıyla anahtar kelime etiketlerin kullanılması, etkisini oldukça kaybetse de hala bir çok site tarafından tercih edilmekte. Fikrimizi sorarsanız, her ne kadar Google yetkilileri anahtar kelime etiketinin kullanılması sıralama sonuçlarını değiştirmiyor dese de Amazon, eBay, imdb gibi bir çok itibarlı sitenin hala anahtar kelime etiketi kullandığını biliyoruz. Buna en çarpıcı örnekte Yahoo!

Dolayısıyla anahtar kelime html etiketinin halen bir nebze önemi olduğunu ve her sayfa da doğru bir biçimde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

IV. Headline Etiketleri (Alt Başlık Etiketleri)

Title etiketinden farklı olarak H1-H6 arası html etiketleri, ziyaretçilerin site içerisinde görebildiği alt başlıklarıdır. Headline etiketleri önem sırasına göre H1 ve H6 arasında sıralanır. H1 en önemlisi iken tahmin edebileceğiniz üzere H6 en son öneme sahip alt başlığı ifade eder.

Özellikle H1 ve H2 tagları tüm arama motorlarının oldukça önem verdiği etiketlerdendir. H3-H6 arası etiketler, içeriğin uzunluğuna göre kullanılabilir. Tavsiyemiz her sayfanız için mutlaka ve mutlaka H1 ve H2 etiketlerinin kullanılması, H3-H6 etiketlerinin de yerine göre site içerisine serpiştirilmesi. Tabi ki sayfaya özel odaklanılan anahtar kelimenin bu başlık etiketleri içerisinde geçmesi gerektiğini de unutmamamız lazım.

Bu önemli HTML etiketlerinin nasıl kullanılması gerektiği hakkında kısa bir giriş yaptık. Ancak bu etiketler sadece bir kaç sayfa da anlatılacak kadar sıradan değillerdir. Bir çok webmaster sadece yukarıda bahsedilen bir kaç etiketi doğru  kullanmak suretiyle (rekabetin düşük olduğu kelimeler için)  arama motorlarında yukarıda listelenmeyi başarmışlardır.

Belki de tüm yazı boyunca bahsettiğimiz HTML etiketleri hakkında arama motorlarının ne düşündüğünü bir kaç cümle ile özetlemek konunun önemi açısından faydalı olacaktır. Bahsi geçen etiketler, okuyucuların bir sayfayı daha iyi anlaması ve daha rahat okuması için yazarları belirli bir disiplin altına alan kurallardır.

Dolayısıyla bir yazı ne kadar bu kurallara uygun ve okuyucular açısından rahat anlaşılır olursa, arama motorları da bu sayfaları o kadar yukarılara taşır. Çünkü daha öncede belirttiğimiz üzere arama motorları kendi kalitelerini, uyumlu ve nitelikli sayfaları en üstte alarak gösterirler.

Trafik alan etkin bir blog veya web sitesi yaratmak isteyen tüm okuyucularımızın bu önemli HTML etiketlerine her sayfalarında yer vermelerini tavsiye ederiz. Sonraki yazılarımızda her bir etiketin kullanımı hakkında ayrı ayrı bilgiler vereceğiz.

Önemli Not: http://forum.unpoo.com/html-nedir-nasil-kullanilir_topic534.html sayfasında yer alan “HTML etiketleri içerisindeki en önemlileri nelerdir?” isimli yazı “21/03/2010 tarihinde Rehber Blogcu sitesinde yayınlanan bir yazıdan olduğu gibi alınmış ve izin alınmadan kopyalanarak kullanılmıştır.

En Önemli HTML Etiketleri sayfasından Backlink Nedir sayfasına git

[shortcode id=”1264″]