Backlink Nedir? Backlink ve SEO içerisindeki Yeri

Backlink Nedir?

Daha önceki yazılarımızda link için, bizlerin bir internet sayfasından diğer bir internet sayfasına gitmesini sağlayan bağlantıdır, demiştik. Backlink ise sitenize farklı içerik sağlayıcılardan gelen link veya linklerdir. Yani bir kullanıcı herhangi bir siteden sizin sitenize bir link aracılığıyla  yönleniyorsa, bu işlemi sağlayan bağlantıya backlink denir.

Backlink bir kelime, bir cümle, bir resim ya da herhangi bir farklı obje olabilir. Önemli olan, okuyucunun bir bağlantı aracılığıyla sizin sitenizdeki bir sayfaya yönlenmesidir. Buraya kadar backlink nedir sorusuna kısa bir cevap vermiş olduk. Ancak backlink kavramı aşağıda anlatacağımız sebepler yüzünden bizim için oldukça önem arz eder. Niçin mi?

SEO açısından backlink nedir?

Bu haliyle backlink kavramı arama motoru optimizasyonu sürecinde temel taşlardan bir tanesidir, çünkü sitenize gelen linklerin optimizasyonu off-page yani site dışı optimizasyonun temelini oluşturur. Eğer sitenize konseptimiz ile alakalı kaliteli sitelerden link alabilirseniz, arama motorları sitenizi, daha yukarılarda listeleyerek ödüllendirir.

Temel SEO Teknikleri kategorisinde Off-Page SEO ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermekle beraber, bu yazımızda da yeri gelmişken nasıl backlink edinebileceğimize kısaca bir değinelim:

  • Dizinlere sitemizi kaydederek (DMOZ, Yahoo ve benzeri dizinler),
  • Sosyal Medya kullanarak (Facebook, Twitter vb.),
  • Mikro bloglar hazırlayarak,
  • Forumları üye olup link verebileceğimiz konuları bularak,
  • Makale sitelerinde veya soru cevap sitelerinde yazdıklarımıza linkimizi ekleyerek.

Kalitesiz backlink nedir?

Bu arada unutmadan, belki de backlink nedir sorusuna cevap veren ilk cümle içerisinde geçmesi gereken, çok önemli bir noktaya daha değinmemiz gerekiyor. Arama motorları aşağıda listelenen durumlar halinde sitenizi cezalandırır!

  • Sitenizle alakası olmayan sitelerden yoğun olarak backlink alınması,
  • Aynı anchor text (çıpa tekst) ile yoğun backlink edinimi,
  • Müstehcen görüntü ya da şiddet içeren sitelerden backlink alınması,
  • Spam sitelerden backlink alınması.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler aslında sizleri bir konu hakkında çok net olarak uyarıyor. Sitenize backlink satın alırken çok dikkatli olun, bu işlemleri ya kendiniz gerçekleştirin ya da sitenize backlink alacağınız kurumları çok iyi inceleyin.

Backlin Nedir? Backlink ve SEO

Backlink Nedir?

Alınan backlinklerin sayısı, kalitesi, zamanlaması, geldiği ülkeler, gelen sitelerin konsepti off-page optimizasyon sürecini yakından ilgilendiren dolayısıyla sitenizin sıralamasını da direk olarak etkileyen etmenlerdendir. İyi bir backlink stratejisi tüm bu hususlara dikkat etmenin yanı sıra bunların konsantrasyonuna da (yüzdesel olarak dağılımına) özen göstermelidir.

Backlink, site dışı optimizasyonun temel taşı olduğundan, bu konu hakkında her şeyi bir yazıya sığdırmamız mümkün değil. Daha değinilmesi gereken bir çok husus bulunuyor: rakip analizi açısından backlink, backlink edinme teknikleri, backlink optimizasyonu, istenmeyen backlinkleri kaldırmak bunlardan sadece bir kaçı.

Bu yazıdaki ana amacımız backlink nedir sorusuna kabaca bir cevap vererek, backlink konusuna bir adım atmaktı. Merak edenler için paylaşımlarımız devam edecek.

Backlink nedir sayfasından Google Pagerank Nedir? Nasıl Yükselir? PR ve Link Juice Kavramları sayfasına git

[shortcode id=”1264″]