Domain Nedir? Domain ve SEO Arasındaki İlişki

Bu yazımızda sizlerle beraber bir alan adı ya da diğer bir adıyla domain ile SEO arasındaki ilişkiye değineceğiz. Peki domain nedir?

Teknik detaylarla zaman kaybetmemek için mümkün olan en basit şekilde tanımlamaya çalışalım. Domain kısaca, bizim internet dünyasındaki adresimizdir.

Her alan adı ve uzantısı (com gibi) bir bütün olarak tektir. Örneğin internette www-seoturkce-com olarak tek bir içerik sağlayıcı bulunabilir. Dolayısıyla birçokları için seçilen domain önem arz etmektedir. Peki bizler için?

Bizim için seçeceğimiz adres hayati derecede önem taşır. Zira domain tespit etmek, search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu sürecindeki en önemli temel adımlardan biridir. Neden mi?

SEO Açısından Domain Nedir?

Hatırlarsanız ilk yazılarımızda SEO anahtar kelime ile başlar demiştik. Eğer milyonların bildiği bir markaya sahip değilseniz, ya da böyle bir markayı yaratacak sermaye gücünüz yoksa, sitenizi temsil eden ana anahtar kelimenin alan adınızda geçmesi hayati önem taşır. Çünkü tüm arama motorlarının baktığı ilk şey, içerik sağlayıcının alan adı ile yayınlanan içerik arasındaki anlam bütünlüğüdür.

Tahmin edeceğiniz üzere, her uzman webmaster ana anahtar kelimeyi olduğu gibi kullanarak mümkün olan en kısa adresi edinmek ister. Çünkü çoğunlukla kısalık ile akılda kalma arasında kuvvetli bir korelasyon vardır. Öte yandan yazımızın başında da belirttiğimiz üzere her alan adı ile uzantısının bir bütün olarak tek olması gerekir. İşte bu kural bizi başka bir probleme doğru sürükleyebilir: Ya satın almak istediğimiz adres kullanılıyorsa?

Domain Nedir? SEO açısından alan adı

Domain Nedir?

Alternatif Domain Nedir?

Aslında internet dünyasında sıklıkla karşılaşılan bu sorunla ilgili yapılması gerekenler oldukça basit. Eğer içerik sağlayıcımızı en iyi ifade eden, en kısa alan adı müsait değilse bulabileceğimiz tek çözüm alternatif domain arayışı.

  1.  (_) alt veya (-) üst tire kullanarak anahtar kelimeleri ayırmak. Örneğin akvaryum-baliklari.com, gitar-dersleri.com, vucut-gelistirme.com, virus-programi.com gibi…
  2. Ya da içinde ana anahtar kelimeyi barındıran, arz, talep ve rekabet kurallarına uygun başka bir anahtar kelime grubu seçmek. Örneğin, satilik-akvaryum-baliklari.com, vucut-gelistirme-hareketleri.com, en-iyi-virus-programi.com,      klasik-gitar-dersleri.com gibi…

Arama Motorları Açısından Domain Nedir?

Bu noktada yeri gelmişken internetteki adresimiz hakkında bilinmesi gereken 3 önemli kurala değinmeden geçmeyelim:

  • Akılda kalması bakımından, yani okuyucular açısından en iyi domain mümkün olan en kısa olanıdır.
  • Ancak arama motorları açısından en iyi alan adı ise, anlam bütünlüğünü en çok yakalayandır. Yani alan adının kısa veya uzun olması, tire (-) içerip içermemesi, kolay okunup okunamaması arama motorlarını ilgilendirmez.
  • Sadece ve sadece çok uzun alan adları Google™ Webspam Takımı Başkanı Matt Cutts tarafından da ima edildiği üzere, (okuyucular tarafından tercih edilmediği için) Google açısından sizlere fayda sağlamayabilir.

SEO açısından önemi bir yana Google Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi’nde bile detaylı olarak yer verildiğinden, URL yapısı, bu blog içerisinde farklı kategori ve makalelerde (WordPress gibi) ayrıca detaylı olarak anlatılacaktır.

Umarız SEO bakımından domain nedir sorusuna bir cevap verebilmiş, alan adı ile arama motoru optimizasyonu arasındaki ilintiyi açıklayabilmişizdir.

Domain nedir sayfasından kaliteli içerik nedir sayfasına git

[shortcode id=”1264″]