Aslen içerik nedir?

Aslında içerik nedir sorusu bu yazımızın konusu olmakla beraber webmaster kategorisinde, odaklı trafik alan etkin bir blog veya web sitesi nasıl kurulur sorusuna cevap arayacağımızdan, orada içerik konusunu da oldukça detaylı bir biçimde ele alacağız.

Öte yandan içerik konusu SEO konusuyla da yakından alakalı olduğu için, bu yazımızda ufak bir giriş yaparak içerik ve optimizasyon konuları arasındaki ilişkiye değineceğiz.

Bizim için içerik nedir?

Web sayfalarımızda yer alan yazı, resim, video vb. gibi tüm materyaller içerik olarak adlandırılır. Okuyucular sitemizde yer alan bu materyallere göre sitemizi değerlendirdiğinden, en başta Google olmak üzere tüm arama motorları nezdinde bir sitede yer alan içerik çok önemlidir.

Yurtdışında içerik nedir sorusuna verilen çok meşhur bir cevap vardır: Content is the king. Yani içerik kraldır. Bu deyişe katılmakla beraber bizim buna eklememiz gereken çok önemli bir sıfat daha var: Kaliteli içerik kraldır!

Kaliteli içerik nedir?

Kaliteli içerik en kısa tanımıyla okuyucuların ihtiyacına cevap veren içeriktir. Burada kastedilen sadece web sayfası içerisinde yer alan görsellerin veya ana hatlarıyla site tasarımının kaliteli olması değil, bu özelliklerin yanı sıra site içeriğinin bir bütün olarak okuyucuların aradığı soruya cevap vermesidir.

Basit bir örnek verelim. Pilates hareketleri hakkında bilgi aradığımı ve alan adı pilates.com olan bir siteye girdiğimi var sayalım. Site ne kadar kaliteli olursa olsun, eğer ben Pilates hareketleri yerine Pilates tarihçesini görüyorsam ve ne yaparsam yapayım aradığım egzersizler hakkında bir görsele ulaşamıyorsam sizce ne yaparım?

Bir iki dakika içerisinde siteden çıkarım ve bir daha asla bu siteye girmem. Neden? Çünkü bu sitedeki içerik benim soruma cevap vermiyor. Belki de Pilates tarihçesini en iyi anlatan site, ama arama motoruna “pilates hareketleri” yazan benim için bu bilgiler hiç bir şey ifade etmiyor.

Peki sizce arama motorları bu durumda ne yapar? Ben ve benim gibi tüm okuyucuların davranışlarını baz alarak “pilates nedir” anahtar kelimesi için bu siteyi arama sonuçları sayfasında listelemez. İstediği kadar optimize edilmiş bir site olsun, fark etmez. Herhangi bir sebepten bu anahtar kelime için geçici bir süre listelense bile, eninde sonunda sonuç sayfalarından çıkartılır.

Çünkü tüm arama motorları ziyaretçilerin ihtiyacına cevap veren siteleri önemser ve onları ilk sayfalarda listeleyerek ödüllendirir. İşte bu sebeple optimizasyon dünyasındaki 3. altın kural yazımızın başında düzelttiğimiz söyleyiştir: kaliteli içerik kraldır!

Arama motorları için kaliteli içerik nedir?

Yukarıda verdiğimiz kısa örnek aslında arama motorlarının içerik kavramına nasıl baktığını gayet güzel göstermektedir. Arama motorları için öncelikle en iyi siteler okuyucu ihtiyaçlarına en iyi cevap verenlerdir. Ardından gelen “peki bu en iyi siteleri arama motorları nasıl sıralar” sorusunun cevabı ise optimizasyondur. Eş değer siteler arasında öncelik daima optimize olanlarıdır.

A sitesi, on-page (site içi) ve off-page (site dışı) optimizasyon kurallarına uygun dizayn edilmişse, benzer kalitede içerik sağlayan B sitesinin daima üzerinde sıralanır. Zaten optimizasyon kurallarına uygun bir site, okuyucular tarafından da B sitesine göre daha çok tercih edilir. Çünkü bir çok optimizasyon kuralı aslında okuyucu lehine yapılan düzenlemelerdir.

Şunu unutmamak lazım. Kaliteli içerik nedir sorusu içerik sağlayanların problemidir. Okuyucu içeriğin kendi ihtiyacına cevap verip vermediği ile ilgilenir. Arama motorlar da okuyucu ihtiyacına cevap veren siteleri yukarıda listeleyerek müşterisine hizmet verir. Bunlar arasından optimize olanları da ilk sayfalarda listeleyerek ödüllendirir.

İşte bu basit sebep sonuç ilişkisinden dolayı kaliteli içerik optimizasyon kuralları içerisinde ilk sıralarda yer alır. Yazının başında belirttiğimiz gibi, içerik nedir, kaliteli içerik nasıl yaratılır sorusunun cevabına webmaster kategorisinde daha detaylı bir biçimde değinilecektir.

İçerik nedir sayfasından URL nedir sayfasına git

[shortcode id=”1264″]