Neden URL Kısaltma için goo.gl ya da bit.ly

URL KISALTMA HAKKINDA İPUÇLARI

URL kısaltma hakkında tavsiyelerimize geçmeden önce kısa URL nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Kısa URL Nedir?

URL, Uniform Resource Locators yani URL (Tekdüzen Kaynak Belirleyicisi), Web tarayıcıları içinden bir Web servisine ya da diğer bazı internet servislerine yönlendirme yapılabilmesini sağlayan bir komut formatıdır. Hatırlarsanız SEO ve URL ilişkisi yazımızda URL’yi kısaca bir dosyanın internettteki benzersiz adresi olarak tanımlamıştık.

Kısa URL kavramı özellikle Twitter’ın yaygın olarak kullanılmasıyla moda oldu. Zira Twitter sadece  140 karakter kullanımına izin verdiğinden kullanıcılar site adresleriyle yer kaybetmemek için URL kısaltma servislerini kullanmaya başladılar.

Daha somut bir örnek vermek gerekirse, şu anda okumakta olduğunuz sayfa “http://seoturkce.com/ileri-seo-teknikleri/url-kisaltma-goo-gl-bit-ly” gibi oldukça uzun bir URL’ye sahip olduğundan, Twitter’da “http://goo.gl/RSSgwi” gibi daha kısa bir URL kullanabilirim.

Çalışma mantığı olarak bu siteler HTTP yönlendirme sistemleri ile hizmet veriyorlar. Yani linke tıklayan okuyucu direk sizin istediğiniz sayfaya yönlenmiş oluyor.

Konu hakkında aşağıda Google Spam Departmanı Başkanı Matt Cutts’ın kısa videosunu izleyebilirsiniz.

Bu temel açıklamalardan sonra gelelim kısa URL ile ilgili avantajlar ve dezavantajlara.

URL Kısaltma İşleminin Faydaları

 • Doğru servisleri kullanırsanız SEO açısından bir kaybınız olmaz, yani kısa URL üzerinden farklı bir sayfanıza verdiğiniz bir link ilgili sayfaya PR puanı geçirir (no follow etiketi taşımadığı sürece),
 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere sosyal medya mecralarında mesajlarınıza, sloganlarınıza, vermek istediğiniz fikre daha çok alan kalır,
 • Satış ortaklığı (Affiliate) linkleri için gayet uygundur (çalınma riskini engeller),
 • Herhangi bir ticari kaygıyla URL’nizi saklayabilirsiniz: örneğin bir ürün satıyorsunuz ve Facebook’ta ürününüzle ilgili bir mesaj paylaştınız, sitenizin adresini görenler bu ürünü sizden alacağıma zaten A, B, C sitelerinden alabilirim deme şansına sahip olmadan sizin sitenize yönleneceklerdir,
 • Kısa URL’ler okuyucuların algısını dağıtmadığından bazı durumlarda pazarlama için daha uygun olabilir.

URL kısaltma yukarıda anlatıldığı gibi bazı durumlarda avantajlı olmakla beraber tahmin edeceğiniz üzere bazı durumlarda da bir takım problemlere yol açabilir.

URL Kısaltma İşleminin Dezavantajları

 • Markanızın reklam avantajını kaybedersiniz,
 • Kısaltılmış URL’ler okuyucuya güven vermeyebilir, yani bazı okuyucular açıkça görmedikleri linklere yönlenmekten kaçınırlar,
 • Hizmet aldığınız sitenin algısı önem arzeder, örneğin sürekli spam siteler için kullanılan bir URL kısaltma servisi kullandığınızda, sizin de yönlendirdiğiniz adresin spam olduğu düşünülebilir,
 • Farklı bir siteye link verdiğinizde, site yöneticisi spam kaygısıyla linkinizi bloke edebilir
 • Hizmet aldığınız site kapanırsa, broken link (kırık link) problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz, unutmayın sitenize ait 404 sayfaları ve bu sayfalara yönlendirdiğiniz linkler belli bir orandan sonra arama motorlarının dikkatini çekmektedir!
 • 301 yönlendirme sistemini kullanmayan firmaları tercih ederseniz hem teknik açıdan hem de SEO açısından problem yaşayabilirsiniz. Örneğin kısa URL üzerinden üzerinden farklı bir sayfanıza verdiğiniz bir link 301 HTTP yönlendirme yöntemini kullanmayan bir servis sağlayıcı tarafından gerçekleşirse, PR puanı transfer etmeyecektir.

URL-KısaltmaNeden Goo.gl ya da Bit.ly Öneriyoruz

Aslında cevabı çok basit. Google™, Goo.gl markası ile URL kısaltma hizmeti veriyor. Dolayısıyla bu konu hakkında daha fazla bir söz söylemeye gerek kalmıyor sanırız.

Bit.ly ise bir kısaltma servisinden talep edebileceğiniz her özelliği temin ediyor. Söz konusu firmanın verdiği servis, web siteleri, mobil web, tarayıcı uzantıları için uyumlu olup  kullanıcılara URL özelleştirme (yani  bit.ly/8C6KePt3 gibi bir URL yerine bit.ly/lacostecantalar gibi okunabilen URL temini), tweet’leri eş zamanlı takip edebilme, optimizasyon gibi bir çok avantaj sağlıyor.

Bu arada “Google PageRank Nedir? Nasıl Yükselir? PR ve Link Juice Kavramları” sayfasında URL kısaltma hakkındaki yorumları ile bize bu yazıyı yazmaya teşvik eden Ömer Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kısa URL ile ilgili paylaşacaklarımız bunlardan ibaret. Faydalı olması dileğiyle…

Neden URL Kısaltma için goo.gl ya da bit.ly sayfasından İleri SEO Teknikleri kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]