URL Nedir? SEO ve URL İlişkisi!

URL Nedir?

URL nedir? Uniform Resource Locators yani URL (Tekdüzen Kaynak Belirleyicisi), Web tarayıcıları içinden bir Web servisine ya da diğer bazı internet servislerine yönlendirme yapılabilmesini sağlayan bir komut formatıdır. Biz URL’yi kısaca bir dosyanın internettteki benzersiz adresi olarak tanımlayalım.

Alt URL Nedir?

URL’mizin www-seoturkce-com olduğunu varsayarsak, bu dosya altına kaydetmek istediğimiz her alt dosyanın da web üzerinde benzersiz bir adrese sahip olması gerekir. İşte bu alt dosyalara ait benzersiz adreslere de alt url denir. Mesela www-seoturkce-com/url-nedir.html gibi.

URL ve SEO

Arama motorlarının düzenli olarak alan adı ile alt alt URL’ler, alt URL’ler ile sayfalar, sayfalar ile meta etiketler, meta etiketler ile yazının içeriği arasındaki ilintileri çek ettiğini belirtmiştik.

Tahmin edeceğiniz üzere, yukarıda bahsi geçen kavramlar arasındaki  ilinti seviyesi ne kadar yüksek olursa, web sitemiz arama motorları nezdinde o derce tercih edilir olacaktır.

Tabi ki arama motoru optimizasyonu çerçevesinde bu ilinti noktalarını çoğaltmak mümkün. Ancak daha önce de bahsettiğim üzere tüm bu denklemi ayakta tutan, ya da bir başka deyişle anlamlı kılan tek bir bileşen var: o da anahtar kelime.

SEO açısından asla aklımızdan çıkarmamamız gereken en önemli husus,  tüm bu bileşenleri anahtar kelime harcıyla birbirine tutturabileceğimiz gerçeği. Bu yazımızda sadece URL ve Alt URL elemanlarına değineceğim için diğerlerini şimdilik bir kenara bırakıyorum.

Arama Motorları için URL Nedir?

Arama motorları açısından ilk bakışta web sitemiz veya bloğumuzun adresinin ne olduğu önemli değildir. Ta ki blogumuza sayfa eklemeye başlayana kadar. Blogumuzda alt url’ler, yani alt dosyalar oluşmaya başladığı andan itibaren ilinti sorgulamasına girmeye başlarız.

Peki siz arama motorlarının yerinde olsanız, bir sitenin içeriği hakkında en kısa şekilde nasıl bilgi alırsınız? Tabi ki sitede geçen anahtar kelimelere bakarak.

Peki bahsi geçen sitenin konseptini yansıtan ana anahtar kelime ana sayfanın kaydedildiği URL’de geçse, yani alan adı ana anahtar kelimeyi barındırsa, arama motoru olarak  işiniz kolaylaşmaz mı?

Arama kutucuğuna bir terim yazarak araştırma yapan kullanıcılara en iyi sonuçları çıkarmak istediğinize göre, bir site sizi yormadan, ey arama motoru, benim sitem bu konu hakkında bilgi verir, alan adımdan anlamıyor musun derse mutlu olmaz mısınız?

Aslında arama motorlarının istediğini vermek çoğu zaman bu kadar basit! Tabi ki alan adınız ile sitenizin içeriği uyumlu olmak zorunda. Tabi ki içeriğiniz ile okuyucuların bir ihtiyacına cevap vermek zorundasınız. Tabi ki siteniz sürekli güncel ve orijinal içerik barındırmak zorunda.

Ve yine tabi ki, içerik sağlayıcınız ile diğer temel SEO kurallarına uymanız gerekiyor. Ancak tüm bunları yapan diğer rakipleriniz arasından alan adınız ile bir adım öne geçmek istemez misiniz?

Bizim İçin URL Nedir?

İşte tüm bu sebeplerden dolayı bizler için URL ve alt URL: içinde sayfamızın konseptini özetleyen, arz, talep ve rekabet açısından uygun anahtar kelimenin sadece bir kere yer aldığı benzersiz adreslerdir.

Ve yine yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı, yani trafik alan etkin bir web sitesi veya blog dizayn edebilmek için her URL ve alt URL bizim için oldukça değerlidir. Yapmamız gereken tek şey hem okuyucuların hem de arama motorlarının ihtiyaçlarını düzgün bir şekilde karşılamak…

Sanırım artık URL nedir sorusu arkamızda kaldı. Artık bizim meselemiz sitemizi ve sitemize ait her sayfayı SEO uyumlu bir biçimde web dünyasına kaydedebilmek!

URL Nedir? SEO ve URL İlişkisi Sayfasından Link Nedir? Link Yapısı ve SEO Sayfasına Git

[shortcode id=”1264″]