Arama Motoru Nedir?

Arama motoru nedir? Konu SEO olunca, haliyle ilk öğrenmemiz gereken şey arama motoru kavramı. Arama motoru ne işe yarar ve bizim için niye çok önemli gelin hep birlikte üzerinden geçelim.

Arama motoru, internet üzerindeki içerik sağlayıcıları, kutucuğa yazdığımız kelime özelinde arayan ve sonuçları bize listeleyen bir mekanizmadır. Arama motorları internet üzerindeki içerik sağlayıcıların yani web sitesi ve blog’ların sayfalarını “örümcek” veya “arama robotları” sayesinde (otomatik web tarayıcı) düzenli olarak ziyaret eder, içerilerinde yer alan bilgileri kaydeder. Bu işlemi de bir site içerisindeki tüm linkleri takip ederek yapar.

Gelelim diğer soruya. Peki arama motorları sıralama işlemini neye göre yapar? Arama motoru, tüm siteler içerisinde aranan sözcükleri içeren genel ve özel alanlara bakar. Kendi algoritmasına göre ilintili sonuçları tespit eder ve sonuç sayfasında sıralar. Bu noktada bir sonraki yazıda açıklayacağımız “anahtar kelime” kavramı devreye giriyor. Anahtar kelime nedir? Anahtar kelime en kısa tanımıyla, biz internet kullanıcılarının arama kutucuklarına yazdığımız kelimedir.

Arama motoru nedir? Ne işe yarar?

Arama motoru nedir?

Pazarlama mantığı açısından arama motoru nedir?

Arama motorlarının temel amacı kutucuğa yazılan anahtar kelime ile ilintili en doğru sonuçları getirmektir. Bizim işimize yarayan ne kadar çok sonuç getirirse ve bunu ne kadar hızlı yaparsa, biz de o arama motorunu o kadar sık kullanırız. Biz bir arama motorunu ne kadar sık kullanırsak, o arama motoru da o kadar reklam alır ve diğer hizmetlerini bize sunma imkanı bulur.

Dolayısıyla bir arama motorunun en önemli hedefi, aranan kelimelerle ilgili en doğru sonuçları en kısa zamanda kullanıcıya listelemektir. Tam bu noktada arama motoru işleyişinin neden SEO için öğrenilmesi gereken ilk kavram olduğu devreye giriyor. Arama motorlarının temel işleyişini ne kadar iyi anlarsak, o oranda arama sonuçları sayfasının en yukarılarında listelenen sayfalar yaratabiliriz.

İlk yazımızda arama motoru nedir sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Bloğumuz içerisinde okuyacağınız hemen hemen tüm yazılar yukarıda anlatılan basit çerçeve içerisinde arama motoru optimizasyonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak. Yapmamız gerekenler o kadar basit ki…

Arama Motoru Nedir sayfasından Anahtar Kelime Nedir sayfasına git

[shortcode id=”1264″]