Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime nedir? Gerek trafik alan bir içerik sağlayıcı dizaynında, gerek arama motoru optimizasyonunda bizim için en ama en önemli kavram anahtar kelimedir.

Anahtar kelime kısaca, arama motorlarında araştırma yapanların, küçük kutucuklara yazdıkları hedef kelime ve terimlerdir. Yani Google™ arama motoru kutucuğuna yazdığınız her kelime aslında anahtar kelimedir. Daha net bir örnek verelim. Mesela tarih konusunda bir blog yazdığınızı varsayalım. Niçin yazıyorsunuz? İnsanların erişmesi için. Peki insanlar sizin yazılarınızı nasıl bulacak? İnternette arama motorları vesilesiyle arama yaptıklarında.

Dolayısıyla insanlar arama motoru kutucuklarına konu ile ilgili terimler yazdıklarında, bu terimler sizin bloğunuzda geçiyorsa, arama motorları sizin yazılarınızı listeleyecek, böylece insanlar da ilgili anahtar kelimeler sayesinde sizin yazılarınıza ulaşabilecek. Yukarıda yazdıklarımızın bizim için tek bir anlamı var: SEO anahtar kelime ile başlar!

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime nedir?

Arama Motorları Açısından Anahtar Kelime Nedir?

Arama motoru nedir isimli bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, arama motorları bir blog veya web sitesini anahtar kelimeleri baz alarak arşivler. Ufak bir örnek vererek konuyu detaylandırmaya çalışalım. Bir kitapçıya gidip SEO konusunda bir araştırma yapıyorum dediğimizde aslında kendisine bir anahtar kelime vermiş oluruz.

Kitapçı da tıpkı bir arama motoru gibi davranarak bize en uygun kitapları vermeyi amaçladığından bizi SEO kitaplarının olduğu alana götürür. Belirgin olarak ilgilendiğiniz bir başlık var mı diye soran kitapçı aslında bizden biraz daha fazla geri bildirim alarak en doğru kitabı bulmaya çalışır. Cevabımızın “on-page” SEO olduğunu varsayalım, görevli bize “on-page” SEO tekniklerinin olduğu kitapları göstererek bize bir kitap satma şansını maksimize eder.

Bizim kitapçıya “on-page” ek bilgisini vermemiz aslında arayışımızı belirginleştirmemizdir. Arama motorları da tıpkı yukarıda bahsi geçen kitapçı gibi davranır. Kullanıcılar arama kutucuklarına ne kadar belirgin anahtar kelime yazarlarsa o kadar amaca uygun sonuçları listeler. Unutmayalım, arama motorlarının amaçları kullanıcılara en doğru sonuçları en kısa zamanda getirmektir.

Dolayısıyla arama motorları öncelikle içerik sağlayıcıları anahtar kelime mantığıyla arşivler. Arama motorları açısından anahtar kelime nedir sorusuna verilebilecek en temel cevabı yazdıktan sonra sıra diğer soruya geliyor.

WEB site tasarımcıları veya blog yazarları açısından anahtar kelime nedir?

Arama motorlarından içerik sağlayıcılara gelirsek, dizayn ettiğimiz her içerik sağlayıcı ile ana amacımız, konumuz ile ilgilenen maksimum okuyucuya ulaşmaktır desek herhalde kimse buna itiraz etmez. Peki içeriğimizi okuyucuya nasıl ulaştırırız? İnternet içi ve dışı olmak üzere reklam tarzı aktiviteleri bir kenara bırakırsak, bir içeriği okuyucu ile buluşturmanın tek yolu arama motorlarıdır.

İçerik sağlayıcımızı ne kadar arama motorlarının hoşuna giden şekilde dizayn edersek, yani alan adı seçiminden, kategorilere, sayfalardan, resimlere kadar ne kadar çok şeyi doğru biçimde optimize edebilirsek o kadar yukarılarda listeleniriz ve o kadar çok okuyucuya ulaşmış oluruz. Bu bakımdan, bizler için anahtar kelime nedir sorusunun cevabı her şeydir.

Dilerseniz arama motoru nedir, anahtar kelime nedir gibi temel kavramlardan bahsederken SEO anahtar kelime ile başlar altın kuralını aklımızda tutarak yavaş yavaş bir diğer önemli kavrama geçelim: SEO nedir?

Anahtar Kelime Nedir sayfasından SEO Nedir Kısa Bir Başlangıç sayfasına git

[shortcode id=”1264″]