WEB Tasarımı Nedir?

Web tasarımı nedir başlıklı yazımız bu kategorideki ilk makalemiz. Öncelikle bu kategoride neyi hedeflediğimizi iyi anlatmak isteriz. Webmaster kategorisi, web tasarımı aşamalarıyla ilgili statik tasarım, dinamik tasarım, javascript, CSS gibi teknik bilgilerinden ziyade odaklı trafik alan etkin bir web sitesi oluşturmak hakkında ipuçları, güncel uygulamalar, ve dünyadan haberler barındıracak. Dilerseniz zaman kaybetmeden temel kavramlardan başlayalım.

Kısaca Web Tasarımı Nedir?

World Wide Web (www) internet üzerinde çalışan bir servis olup, web sitesi de bu servis sayesinde ziyaretçilere içerik sağlayan sayfalar topluluğudur. Bahsi geçen sayfalar topluluğunun bir bütün olarak oluşturulma süreci de web tasarımı olarak adlandırılır. Teknik olarak web tasarımı, bir editör aracılığı ile yeni bir belge oluşturularak başlar. Peki bizim için?

Odaklı Trafik Alan Etkin Web Tasarımı Nedir?

Bu noktada karşımıza web tasarımından ziyade farklı bir takım kavramlar çıkıyor. Örneğin odaklı trafik, ya da etkin web sitesi gibi. Kısaca anlatmaya çalışalım. Arz talep kurallarına göre rekabet seviyesi ölçümlenmiş, mümkünse niş bir konu üzerine hazırlanan, bir ihtiyaca cevap veren, dolayısıyla odaklı okuyuculara yani hedef okuyuculara ulaştığımız siteleri odaklı trafik alan etkin bir web sitesi olarak tanımlayabiliriz.

Görsel ve içerik anlamında ne kadar iyi bir web sitesi tasarlarsak tasarlayalım, eğer seçtiğimiz konu hakkında talep yetersizse, bir ihtiyaca cevap vermiyorsak, sitemize alacağımız hit sayısı düşük olacaktır. Ya da talep ne kadar fazla olursa olsun, seçtiğimiz mevzu hakkında arz oranı yüksekse, yani bir çok ciddi rakiple rekabet etmek zorunda kalıyorsak, sitemize istenen düzeyde trafik almak oldukça maliyetli (para ve zaman) olacaktır.

Etkin web tasarımı nedir?

Odaklı Trafik Alan Web Tasarımı Nedir?

Yukarıda anlatılanlardan hareketle web tasarımı, bir editör aracılığı ile yeni bir belge oluşturmakla değil, önce doğru konu seçimiyle başlar. Buna şöyle basit bir örnek verelim. İlk bakışta küçük bir ayakkabı firması için web tasarımı yapacağımızı var sayalım. Aklınıza ilk gelen soru muhtemelen şu olacaktır: “Firma ayakkabı üretip sattığına göre konu zaten belli değil mi? Site konusu şapka üretimi olacak değil ya?”

Aslında konu belli değil! Ayakkabı üretimi yapan küçük bir firmanın standart yöntemlerle internet dünyasındaki dünya devleri ile rekabet etmesi imkansızdır. Bu bağlamda firmanın kendine yan yollar bularak, talebin yüksek, rekabetin görece düşük olduğu alt konu başlıkları ile rekabete başlaması yerinde olacaktır.

Dolayısıyla alan adını ayakkabidünyasi.com gibi genel bir konu üzerinden belirleyerek, rekabetin tam ortasına balıklama atlayacak bir giriş değil,  erkekayakkabi.com, bayanayakkabi.com, sporayakkabi.com gibi bir alt başlık üzerinden yumuşak bir giriş yapmak akıllıca olacaktır. Yine tasarım aşamasında bu alt konu başlıklarını öne çıkaracak bir strateji belirlemek yerinde olacaktır.

Web tasarımı nedir sorusundan odaklı trafik alan web tasarımı nedir sorusuna geçerken farkında olamadan çok önemli üç konuya değindik. Anahtar kelimelerden faydalanarak konu seçimi ve alan adı seçimi. SEO ile ilgili kategorilerden de takip edeceğiniz üzere anahtar kelime bizim her şeyimiz.

Odaklı trafik alan bir web sitesi yaratmak istiyorsanız, doğru anahtar kelimeler ile, doğru konu seçerek, doğru bir alan adı ile bu işe başlamalısınız. Yani arz talep kurallarına göre rekabet seviyesi ölçümlenmiş, mümkünse niş bir konu üzerine hazırlanan, bir ihtiyaca cevap veren, dolayısıyla odaklı okuyuculara yani hedef okuyuculara dokunan bir web sitesi tasarlamalısınız.

Odaklı trafik demek, satın almaya hazır müşteri demek. Yani doğru yönlendirimlerle satış demek! İşte bu yüzden, internet dünyasındaki konumunuzu, hedeflerinizi, güçlü ve güçsüz olduğunuz yönlerinizi iyi belirlemeniz ve buna uygun bir strateji belirlemeniz gerekir. Umarız web tasarımı nedir sorusuna SeoTurkce’nin nasıl baktığını anlatabilmişizdir.

Web Tasarımı Nedir sayfasından Webmaster & Web Tasarımı kategorisine git

[shortcode id=”1264″]