Kırık Link (Broken Link) Pratik Bir SEO Tekniği Olarak Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda kırık link hakkında temel bilgiler verip, seo tekniği açısından nasıl faydalanabileceğimizi anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz önce kırık link ne demek sorusuna cevap verelim.

Kırık Link Nedir?

Hedef sayfanın kaldırılmış olmasından ya da bir takım teknik problemler yüzünden hedef sayfanın erişilemez hale gelmesinden dolayı adreslerine ulaşmayan linklere  kırık link yani broken link denir. Kısaca çalışmayan linklerdir.

Bir sitede yer alan kırık link sayısının artması arama motorları tarafından negatif algılanır. Hatırlayacağınız üzere arama motorları öncelikle okuyucuların gözünden bir siteyi değerlendirir. Herhangi bir sayfanızı inceleyen bir okuyucu, sitenizde yer alan bir linke tıkladıktan sonra hedef sayfaya ulaşmıyorsa bu durum öncelikle okuyucular, dolayısıyla da arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Kırık LinkBu bakımdan sitemizdeki kırık linkleri tespit etmek ve bunları çalışır hale getirmek önem arz eder. Kırık link (broken link) tespiti ile ilgili bir çok program olmakla beraber, SEO Türkçe olarak sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz “Screaming Frog” programını tavsiye ediyoruz. Screaming Frog SEO Spider kırık link tespiti için ideal olmakla beraber aşağıdaki bilgileri de kullanımınıza sunmaktadır:

  • Site içi link kontrolü
  • Site dışı link kontrolü
  • Sayfalarınızın cevap kodları (200, 301, 404 vb.)
  • URL özellikleri
  • Sayfa başlıkları
  • Anahtar kelimeler
  • H1 ve H2 etiketler

Yukarıda da göreceğiniz üzere Screaming Frog kırık link tespitinin yanı sıra bir çok önemli bilgiyi çok hızlı bir biçimde kullanımınıza sunmaktadır. Program oldukça kolay yükleniyor. Kullanımı da bir o kadar basit. Çıkan kutucuğa adresi yazmanız ve start butonuna basmanız yeterli.

 Kırık Link - Screaming Frog

SEO Açısından Kırık Link (Broken Link)

Gelelim broken link kavramının SEO tekniği olarak nasıl kullanılabileceğine. Kırık Link tespiti ile sitenize backlink edinebilirsiniz. Nasıl mı? Teknik olarak gayet basit olmakla birlikte, teorik olarak zaman alabilir. Hemen anlatalım.

  • Site konseptinizle ilgili farklı bir site belirlersiniz.  İlgili siteyi kırık link açısından incelersiniz.
  • Bu sitede tespit ettiğiniz kırık linklerin yerini alabilecek kendi sayfalarınızı belirlersiniz.
  • Site sahibine konu hakkında bilgi verir, söz konusu kırık linkler yerine kendinize ait çalışır linkleri önerirsiniz.

Örneğin site konseptiniz japon balıkları ise akvaryum konusundaki otorite siteleri tespit edersiniz. Bu siteleri Screaming Frog sayesinde kolayca inceler ve otorite sitelerdeki kırık linkleri belirlersiniz. Kendi sitenizde bu linklerin yerine önerebileceğiniz sayfaları belirlersiniz ve site sahibine bir mesajla yerine koyabileceği linkleri ve bu linkler ile edineceği artı değeri anlatabilirsiniz.

Kırık Link Açısından İncelenecek Sitelerin Tespiti

Tabi ki ilgili anahtar kelimeleri arama kutucuğuna yazmak sitelerin tespiti açısından ilk akla gelen yöntem. Ancak aşağıda işinizi kolaylaştıracak bir kaç ipucundan bahsedeceğiz.

Kırık link için ilgili blogların aranması

Eğer site konseptinizle ilgili blogları tespit etmek isterseniz arama kutucuğuna aşağıdaki ibareleri yazabilirsiniz. Akvaryum balıkları örneğimizden devam edelim.

Akvaryum Balıkları “blogroll”

Akvaryum Balıkları  “kaynaklar”

Akvaryum Balıkları  “link”

Akvaryum Balıkları  “tavsiye” ya da “tavsiye edilen”

Akvaryum Balıkları  “faydalı bilgiler” ya da “temel bilgiler”

Kırık link için ilgili e-ticaret ve hizmet sağlayıcı sitelerin aranması

Eğer site konseptinizle ilgili hizmet sağlayan ya da satış yapan siteleri tespit etmek isterseniz arama kutucuğuna aşağıdaki ibareleri yazabilirsiniz.

Akvaryum Balıkları “satanlar”

Akvaryum Balıkları “satış”

Akvaryum Balıkları “fiyat listesi”

Akvaryum Balıkları “ilan”

Akvaryum Balıkları “eğitim”

SEO tekniği olarak kırık link tespiti ve öneri metodu zaman alan bir yöntem olmakla beraber site konseptinizle ilgili, kalıcı, kaliteli link temin etmek için sizlere tavsiye edebileceğimiz faydalı bir stratejidir.

Kırık Link (Broken Link) Pratik Bir SEO Tekniği Olarak Nasıl Kullanılır sayfasından İleri SEO Teknikleri Kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]