Bit-ly ile URL Kısaltma – Türkçe Anlatım

Bit-ly nasıl kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazımızda sitemize gelen sorular neticesinde url kısaltma sitelerinden sizlere “Neden URL Kısaltma için goo.gl ya da bit.ly” yazısında tavisye ettiğimiz Bit-ly sitesinin kullanımından bahsetmek istedik. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Bit-ly sitesine üyelik

Önce alttaki resimde gördüğünüz üzere sağ üst köşedeki “sign up for free” ibaresine tıklayalım.

Bit-ly-Uyelik

 

Daha sonra karşımıza gelen ekrana aşağıdaki gibi bilgilerimizi yani kullanıcı adımızı, e-postamızı, şifremizi doldurarak “create account” sekmesine tıklayalım.

Bit-ly-Uyelik-2

Artıl Bit-ly sitesinin üye giriş sayfasına ulaştık. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıktığında sıra url kısaltma işlemine geliyor.

Bit-ly-Uye-Giris

Hemen üst tarafta karşımıza gelen “Paste link here to shorten” yazan kutucuğa kısaltmak istediğimiz linki yapıştırıyoruz.

Bit-ly-Link-Kisaltma-Kutucuğu

 

Arzu ederseniz biz de kutucuğa “http://seoturkce.com/ileri-seo-teknikleri/url-kisaltma-goo-gl-bit-ly/” linkini yapıştıralım. İşlemin hemen ardından karşımıza yeni bir kutucuk çıkıyor.

Bit-ly-Link-Kisaltma-Kutucuğuna-adresimizi-yazalim

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere adres oluştu ama biz aşağıdaki gibi adresi yeni çıkan kutucuk içerisinde değiştiriyoruz. Bunun için resimdeki kalem şekline tıklamamız yeterli.

Bit-ly-istediğimiz-link-olustu

 

Kalem işaretine tıklayıp istediğimiz linki özelleştirdikten sonra “enter” tuşuna bir kere basmanız yeterli. Gördüğünüz üzere kısa URL’miz hazır: 

İşte Bitly ile URL kısaltmak bu kadar basit. Arzu edenler, sizler için hazırladığımız kısa videoyu da izleyebilirler.

Bu arada bit-ly kullanımı için bizi bir yazı yazmaya teşvik eden Ahmet Bey’e de teşekkürlerimizi sunarız. Umarız faydalı olmuştur.

Bit-ly ile URL Kısaltma – Türkçe Anlatım yazısından İleri SEO Teknikleri kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]