Backlink Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kural

Backlink Stratejilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink edinimi SEO teknikleri açısından önemli bir yer tutmakla beraber bir çok web yöneticisinin en çok başını ağrıtan konudur. Yapılan hatalar bazen sayfaları bazen de tüm siteyi etkileyecek boyutta hasara yol açabilir. Google™ Penguen güncellemelerinin backlink konusunu hedef aldığını özellikle kalitesiz ve spam backlinkler’e savaş açıldığını tekrar hatırlatalım.

Peki sitemiz için link edinirken nelere dikkat etmeliyiz?

I. Paralı backlink almaktan kaçının. Backlink sürecini mümkün olduğu kadar kendiniz gerçekleştirin. Mutlaka satın almak istiyorsanız, backlink alacağınız kurumları çok iyi inceleyin. Yapay linklerin çok kolay tespit edildiğini unutmayın.

II. Yapay link değişimlerinden kaçının. Link değişimi yaptığınız zaman sitenize gelen linkin okuyucuya bir değer katmasına özen gösterin. Örneğin bir tekstil firmasının diş hekimliğiyle ilgili bir siteden link alması kulağa bile yapay geliyor!

III. Otomatik link programlarından uzak durun. Arama motorlarının milyarlaca dolarlık bütçelere sahip olduğunu ve her türlü otomatik link programını eninde sonunda tespit edebileceklerini unutmayın.

IV. Advertorial Reklamlarda (Yazı içeren editöryel Reklam) eğer link verdiğiniz siteye PR notu aktarmak istemiyorsanız rel=no-follow etiketi kullanın. SEO açısından karşı siteye bir imtiyaz vermeden okuyucularınızın o siteye yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

V. Optimize çıpa tekst yoğunluğuna dikkat edin! Yani sitenize aldığınız backlinkler aynı anahtar kelimeleri içermesin. Anahtar kelimeleri mümkün olduğu kadar yaymaya gayret edin. Sıradan kelimelerle de backlink alabileceğinizi, hatta bunun daha doğal göründüğünü unutmayın. Aynı zamanda her sayfanızda, dışarıya verdiğiniz anahtar kelime odaklı link sayısına çok dikkat edin. Bir sayfada onlarca anahtar kelime içeren çıpa tekst kullanımı arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır.

VI. Sayfa altlarında (Footer)  birden fazla anahtar kelime odaklı link kullanmayın. Konu hakkında Google™  yetkililerinin bir çok uyarı yaptığını hatırlatalım.

VII. Backlink için spam tarzında blog yorumları yapmaktan kaçının. İsim kısmında anahtar kelime kullanarak yapılan yorumlar, ve sadece anahtar kelime odaklı yorum linklerine dayanan backlink stratejleri kırmızı ile işaretlenmenize sebebiyet verebilir.

VIII. Eğer bir blog yazısında, ürün-hizmet isimleri içeren reklam amaçlı bir çok yorum bulunuyorsa, bu siteye yorum bırakmaktan kaçının.

IX. Backlink almak için farklı bloglarda konuk yazarlık yaparken sitenize verdiğiniz linkler için nofollow etiketi kullanmaya ve anahtar kelime odaklı çıpa tekst kullanmamaya özen gösterin.

Backlink için yoğun anahtar kelime kullanımı, blog-forum yorumlarına dayanan backlink stratejileri ile ilgili, Google™’in en yetkili isimlerinden Matt Cutts (Google™ WebSpam Departman Başkanı) tarafından hazırlanan aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Video, konu hakkında Google™ dokümanları ve basın açıklamaları bu konuda bizleri net olarak aydınlatıyor.

  • Blog ve forumlarda yorum yapabilirsiniz,
  • Bu yorumlarda, zaman zaman, kısıtlı olmak kaydıyla anahtar kelime odaklı linklerde kullanabilirsiniz,
  • Ancak bu linklerin düşük yoğunluğa sahip olması, yani blog yorumlarından edinilen toplam backlink sayısı içerisinde ufak bir pay almasına dikkat edin.
  • Hatta mümkünse sıradan kelimelerle backlink edinmeye gayret edin,
  • En önemlisi, yorumlardan gelen backlink sayısının, toplam backlink kompozisyonu içerisinde düşük bir pay almasına özen gösterin.

Algoritmadaki Panda güncellemesinden önce Matt Cutts’ın bir çok uyarı videosu vardı. Akabinde Panda etkisiyle bir çok site ceza aldı. Son aylarda da blog yorumları ve konuk yazarlık vesilesiyle gelen backlink hakkında Google™ yetkilileri tarafından yapılan bir çok uyarı mevcut.

  1. Ekim 2012 – Matt Cutts:  Konuk yazarlık ile alınan backlinkler hakkında Google™’in bakış açısı
  2. Temmuz 2013 – John Mueller: Backlink için konuk yazarlık? Nofollow etiketi kullanmanızı öneririz!
  3. Ekim 2013 – Matt Cutts: Backlink için konuk yazarlık aşırıya kaçılmadan yapılmalı
  4. Aralık 2013 – Matt Cutts: Backlink almak için konuk yazarlık istismarı ve spam

İşin özünde Backlink konusunda sizlerle paylaştığımız tüm uyarılar tek bir noktaya işaret ediyor: Doğallık!

İleri SEO Teknikleri kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]