Web Tasarımında SEO Ne Demek?

Eğer odaklı trafik alan etkin bir web sitesi dizayn etmek istiyorsak, belki de cevabını vermemiz gereken ilk sorulardan bir tanesi SEO ne demek? Çünkü kavramın anlamaya çalışırken, sürecin neden tasarım aşamasında başlaması gerektiğini de anlıyoruz.

Dolayısıyla önce mümkün olan en kısa şekilde SEO kavramını açıklamaya çalışalım, ardından da web tasarımı açısından seo ne demek sorusuna beraber cevap bulalım.

SEO Nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu bir web sitesini belirli kalite standartlarına getirmek demektir. Kalite standartlarına getirirken iki ana unsur göz önünde bulundurulur:

  1. Arama motorları
  2. Okuyucular

İşin en enteresan tarafı bu iki unsur birbirinden ayrılmaz bir parça olarak süreç içerisinde yer alır. Çünkü arama motorlarının temel amacı en kaliteli sonuçları mümkün olan en hızlı şekilde arama yapanlara sunmaktır. Dolayısıyla arama motorlarının ihtiyacına cevap veren bir çalışma aslında aynı zamanda okuyucuların da ihtiyacına cevap verir.

Örneğin siz, arama motorlarının talep ettiği tüm kuralları içeren bir site yapsanız bile, siteniz okuyucuların bir ihtiyacını karşılamıyorsa, yani okuyucular tarafından beğenilmiyorsa arama sonuçları sayfasında üst sıralarda kalmanız mümkün değildir. Ya da arama motorlarını dikkate almadan, sadece okuyucuların ihtiyaçlarını karşılayan bir site ile kalıcı başarı kazanmanız çok zordur.

Dolayısıyla SEO ne demek sorusuna cevap ararken öncelikle aklımızda tutmamız gereken ilk unsur, sitemiz ile arama motorları ve müşterileri aynı zamanda hedeflememiz gerektiğidir.

WEB Tasarımında SEO_Ne_DemekSEO Kaç Aşamadan Oluşur?

Ana hatlarıyla SEO iki temel aşamadan oluşur:

  • Site içi (On-Page) SEO
  • Site dışı (Off-Page) SEO

Bunlardan site içi SEO, adından da anlaşıldığı üzere sitemiz üzerinde yaptığımız optimizasyon çalışmaları ile ilgilidir. Herhangi bir web sayfasını kompozisyon olarak düşünürsek, imla hatalarını düzeltmek, başlık ve tarih eklemek, yazıyı giriş, gelişme sonuç bölümlerine ayırmak site içi optimizasyondur diyebiliriz.

Ya da teknik olarak bir kaç örnek vermek gerekirse, Başlık, Açıklama, Alt başlık etiketlerini doğru kullanmak, anahtar kelime yoğunluğunu ayarlamak on-page seo kapsamındaki optimizasyon çalışmalarındandır.

Site dışı SEO ise, bizim dışımızdaki sayfalardan sitemize gelen bağlantıların optimizasyonu ile ilgilidir. Örneğin Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarından sitemize gelen linkler, farklı sitelerden alınan bağlantılar, DMOZ, Ticaret Odaları gibi dizinlere kayıt olmak off-page optimizasyon sürecinin bazı bilinen aşamalarıdır. Bu noktada şunu önemle belirtmekte fayda var. Bizim kontrolümüz dışında sitemize verilen linklerin optimizasyonu mümkün olmadığı için, bu tarz bağlantılara yönelik yapılan optimizasyon çalışması istenmeyen linklerin arama motorlarına bildiriminden ibarettir.

Gelelim esas sorumuza…

WEB tasarımı açısından SEO ne demekWEB Tasarımında SEO ne Demek?

WEB tasarımında SEO, site faaliyete geçmeden, kurulum aşamasında yapılan optimizasyon çalışmalarıdır ki SEO uyumlu bir site ile yola çıkmak bir çok açıdan hayatımızı kolaylaştırır. Baştan bir strateji doğrultusunda kurulan bir site ile, sonradan bir takım düzeltmeler yapılarak strateji oluşturulmaya çalışılan bir site arasında ciddi farklar bulunur.

Etiketler, link yapısı, site hızı gibi teknik düzenlemelerle ilgili sorunlar bir aşamaya kadar çözülse de hedeflenen anahtar kelimeler, URL yapısı gibi doğrudan strateji ile ilgili hususlar ciddi zorluklar yaratabilir. Örneğin 100’lerce sayfalık bir e-ticaret sitesindeki link yapılanmasını değiştirmek yüzlerce 404 sayfası yaratmak anlamına gelir ki bu sayfaların çoğalması arama motorları açısından gözle görülür bir negatif etki yaratır. Bu ve benzeri sebeplerle sonradan yapılan iyileştirme çalışmaları özellikle hacimli siteler için özen ve tecrübe gerektiren hummalı bir çalışma içerir.

Peki, tasarım aşamasında optimizasyon kuralları ile örtüşen bir site yaratmak için neler yapmak gerekir? Aşağıda listelediğimiz 4 temel adım, tasarım aşamasında SEO ne demek sorusuna cevap veren özet bir yol haritasıdır.

  • Analiz
  • Planlama
  • Strateji oluşturma
  • Site içi optimizasyon çalışması yapılmış ve site dışı optimizasyona hazır, yani backlink edinmeye uygun bir site tasarımı.

Reel piyasa ve rekabet analizi, firmanın reel piyasa içerisindeki konumu, sanal ortamdaki rekabet analizi, tüm bunları kapsayan bir planlama ve strateji kurgusu, akabinde eldeki verilere uygun optimizasyon çalışmaları SEO uyumlu bir web site tasarımının temel unsurlarıdır.

Dilimiz döndüğü kadar WEB tasarımında SEO ne demek sorusuna cevap vermeye çalıştık. Her zamanki gibi, anlattıklarımızın sizlere faydalı olması dileğiyle…

Web Tasarımında SEO Ne Demek sayfasından Webmaster kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]