SEO

SEO hakkındaki bu yazıyı, bir firmadan optimizasyon hizmeti almayı planlayanların karşılaşacağı problemlere ayırdık. İşin özünde arama motoru optimizasyonu ve bu sürece ilişkin hizmetler Nobel ödüllü asimetrik bilgi teorisine esaslı bir örnek teşkil etmektedir. Konu hakkında Aaron Wall detaylı bir analiz ile benzer sonuçlara varmıştır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konuya girelim.

Asimetrik Bilgi Teorisi Nedir?

Teori, George Akerlof tarafından 1970 yılında yazılan, ve daha sonra kendisinin 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü almasını sağlayan kısa bir makaleye dayanır. Tüketiciler bir mal ya da hizmet satın almadan önce bilgi edinmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer taraflardan biri, bu mal ve hizmet üzerinde diğer kişi kadar bilgiye sahip değilse, bu eşitsizlik yüzünde fiyat doğru bir biçimde belirlenmeyecektir.

Akerlof’un Nobel kazanan örneği üzerinden gidelim. 2. el bir araç satışında, satıcı araç hakkında çok daha fazla bilgiye sahiptir ve problemli bir aracı bile piyasadaki emsalleri fiyatına satabilir. Dolayısıyla fiyatı belirleme konusunda alıcıya göre bir üstünlüğe sahiptir. Satıcının uygun gördüğü fiyat üzerinden arabayı satın alan alıcı, ancak arabayı belirli bir süre kullandıktan sonra gerçeğin farkına varabilir.

Asimetrik Bilgi Teorisi ve SEO

SEO yani arama motoru optimizasyonu hizmeti almak isteyen müşterileri de benzer bir tehlike beklemektedir. SEO hizmeti veren firmalarla bu hizmeti almak isteyen müşteriler arasında inanılmaz bir bilgi eşitsizliği yani asimetrik bilgi problemi bulunmaktadır. Üstüne üstlük bu problem yukarıdaki örnekteki gibi sadece fiyatın müşteri aleyhine yanlış belirlenmesi ile bitmez. Elde edilen sonuçlar bile yanıltıcı olabilir.

Basit bir örnek verelim, A firmasıyla bir anahtar kelime üzerinden 100 birime optimizasyon hizmeti (Google’da ilk sayfa) almak üzere anlaştığınızı var sayalım.

  • Hizmeti aldıktan sonra optimizasyon hizmetinin sadece kelimeler üzerinden verilmediğini öğrendiniz,
  • Olsun, en azından sadece bir kelime için, yani eksik bir hizmet için yüksek bir meblağ ödedim ama en azından istediğim kelime için ilk sayfada çıkmayı başladım dediniz,
  • Sonra bir baktınız ki, bu kadar para vermenize rağmen satışlarınız artmadı. Sitenize aldığınız trafiğin aslında artmadığını ya da çok az arttığını öğrendiniz, buna da olsun, en azından hala ilk sayfadayım, nasıl olsa satışlarım artar dediniz,
  • Bir süre sonra bırakın o kelimede ilk sayfada olmayı, sitenizin arama motorları tarafından cezalandırıldığını, artık hiç bir sayfanızın listelenmediği gerçeğiyle karşılaştınız.

Bu örnekte de göreceğiniz üzere, problem sadece fazla fiyata katlanma aşamasını geçip, sonuçların bile yanıltıcı olması pozisyonuna, yani elde var sıfır noktasına gelmiş.

SEO firması seçerken

SEO firması seçerken

SEO Piyasası Eşitsiz Bir Piyasadır!

Milyarlarca dolarlık arama motorları, web siteleri arşivlerken ve arama sonuçları sayfasında listelerken  onlarca ipucunu baz alan bir algoritma kullanır. Sitenizin genel yapılanması, anahtar kelime yoğunluğu, etiketler, URL yapısı, içeriğin benzersizliği, ilinti rasyosu, içeriklerin güncellenme ve artış hızı, sitenize gelen link sayısı, link kalitesi, link zamanlaması, alan adınızın yaşı, sosyal medya araçları ile etkileşim, müşterilerin sitenizdeki kalış zamanları, lokal optimizasyon, sitenizin diğer sitelerle ilişkisi, metin gizlenmesi, aşırı link veya anahtar kelime kullanımı vb…

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren bir tacirin, bir avukatın, bir doktorun, bir dişçinin, bir market sahibinin, bir üreticinin, bir toptancının bu kadar bilgiye sahip olmaması son derece olağan. Herhangi bir e-ticaret sitesi ile ürünlerini satmaya çalışan bir müşterinin, mal tedariki, finansman, satış gibi zorlu problemlerle uğraşırken, “2014 Google Sıralama Kriterleri Hakkında Beklentilerle” ilgilenemeyeceğini, ya da algoritmadaki “Google+ Etkisini” ölçemeyeceğini bizler de biliyoruz.

Yukarıdaki bu olağanlık, asimetrik bilgi teorisine çanak tuttuğu için, en azından, SEO Türkçe içerisindeki yazılarla, bu konulara ilgi duyan müşterilerimizin ya da okuyucularımızın bilgi edinmesini hedefliyor, bilgi eşitsizliğini müşterilerimiz lehine azaltmaya çalışıyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz: müşterilerimizle ne kadar aynı dili konuşabilirsek, başarı o kadar kalıcı olacaktır.

SEO Bir Strateji Gerektirir!

Öte yandan yukarıda bir kaçını sıraladığımız kriterler size bir konuda daha ışık tutuyor. Bu kadar çok verinin, dünyanın en iyi firmaları tarafından analiz edilmesi ve bunun sonucunda bir sıralama belirlenmesi, kolayca ve sıklıkla kullanılan “Google’da bir” sloganının ne derece gerçekçi olduğunu gözler önüne seriyor!!!

Kurumsal SEO Hizmetleri kategorisinde de bahsettiğimiz üzere,  arama motoru optimizasyonu, bir strateji doğrultusunda verilmesi gereken bir hizmettir. Önemli olan sitenize hem arama motorları hem de müşteriler nezdinde bir katma değer, bir öncelik sağlamaktır. Sürdürülebilir bir liderlik için süreç, hem alıcı hem satıcıyı içeren şeffaf ve yoğun bir çalışma gerektirir.

Farklılık detaylarda yatar. Önemli olan sadece internet ortamındaki arz, talep ve rekabet koşulları değil reel sektördeki arz, talep, rekabet koşulları, kar marjı, firmanın ürün veya hizmetlerindeki sürekliliği, pazarlama stratejileri gibi bir çok etmendir. Örneğin A firması için son derece efektif olan bir çalışma, aynı sektördeki B firması için farklılık gösterebilir zira B firması kar marjı, rekabet gücü, finansman gibi sebeplerle farklı ürünlerde ilk sıralarda olmayı tercih edebilir ya da zorunlu kalabilir.

Ana amaç SEO hizmeti aldıktan sonra sadece bir kaç kelimede ilk sayfalarda olmak değil, bir strateji doğrultusunda, parasal değeri  olan her anahtar kelimede öncelik kazanmak, dolayısıyla siteye giren trafiği arttırmak, ve aynı zamanda alınan hitlerin satışa dönüşme oranını arttırmaktır. Siteye giren trafik artmadıktan, bu trafik bir gelire dönüşmedikten sonra herhangi bir kelimede geçici bir süre ilk sayfada olmak kime ne fayda sağlar?

Bununla beraber unutulmaması gereken bir husus daha var. SEO yaşayan bir organizmadır! Şunu hayal edebiliyor musunuz? 3-5 sayfalık bir site yaptınız, ve ana anahtar kelimenizde sürekli ilk sayfada olmak istiyorsunuz. Öte yandan arkanızdaki siteler sürekli optimize içeriklerle genişliyor, site içi ve site dışı SEO kurallarına uygun stratejilerle ilerliyor, sitesini sosyal medya araçlarıyla entegre ediyor.

Biz size söyleyelim, istisnai durumlar hariç, bu şekilde stabil bir stratejiyle, ilk sayfada yer almanız mümkün değil. Dolayısıyla bir SEO firması ile çalışmadan önce aşağıdaki sorulara cevap bulmanız çok önemli.

SEO Hizmeti Almadan Neler Yapmalıyım?

  1. Sitemle neyi hedefliyorum?
  2. Şu anda hedeflerimin neresindeyim?
  3. Belirlediğim firma hedeflerime ulaşmama nasıl yardım edecek?
  4. Firma bana nasıl bir strateji sunuyor?
  5. Yeteri kadar bilgi veriyor mu?
  6. Yöntemleri şeffaf ve ölçülebilir mi?

Bu soruları cevap ararken şunu da aklınızda tutmanız gerekiyor. Alacağınız SEO hizmeti ile öncelikli amacınız sitenize aldığınız trafiği arttırmak, akabinde belirli kelimelerde kalıcı olarak ilk sayfalarda yer almak. Tüm bu çalışmalarla gelirinizi arttırmak ve yapılan tüm çalışmaların kalıcılığını garanti altına almak.

Sizlere, SEO sektöründeki fiyatlama ve hizmet kalitesi hakkında Geaorge Akerlof’un Nobel ödüllü teorisinden yola çıkarak düşüncelerimizi aktarmaya çalıştık. Faydalı olması dileğiyle…

SEO sayfasından SEO 2013 Güncellemeleri Sayfasına Git

[shortcode id=”1264″]