SEO Nedir? Kısa Bir başlangıç!

SEO Nedir? Hadi Başlayalım!

SEO nedir? Niçin önemlidir? Bizi ne kadar ilgilendirir? Bu yazımızda arama motoru optimizasyonu ile ilgili tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz yine ufak bir örnek üzerinden ilerleyelim.

Biraz defter kitap tozu yutmuş herkes hocalarımızın “hadi bana şu konu hakkında bir kompozisyon yazın” diye başlayan meşhur cümlelerini hatırlar. Ya da o giriş, gelişme, sonuç üçlemesini. Elimizden geleni yapmamıza rağmen  beklediğimiz notu alamayınca pür dikkat kulak kesilirdik yine nerede hata yapmışız diye.

Kimimiz imla hatalarından yanardı, kimimiz başlık eklemeyi unuturdu, kimimiz de sonuç paragrafı yazmadığı için düşük not alırdı. Genel olarak çok iyi bir kompozisyon yazmış olsak bile, ya çok basit hatalardan, ya da unuttuğumuz bir kuraldan yanardık.Aslında SEO kurallarına uygun bir web sitesi inşa etmenin de kurallara uygun bir kompozisyon yazmaktan hiç bir farkı yok. Dolayısıyla SEO nedir sorusu, trafik alan etkin bir web sitesi tasarlamak isteyen herkesin kendine sorması gereken ilk sorulardan bir tanesidir.

O zaman gelin biz de bu soruyla yüzleşerek bir içerik sağlayıcı sahibi olduğumuz sürece yapmamız gerekenleri özetleyelim.

SEO Nedir? SEO çeşitleri

SEO Nedir

Bizim için SEO nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, hocalarımızın beğeneceği şekilde bir kompozisyon yazmaktır. Yani içeriğimizi arama  motorlarının talep ettiği standartlara getirmektir. Bu standartlar arama motorlarının açıklayıcı dokümanlarında net olarak yer almaktadır. Ancak bu blogda hem bu kuralların ne anlama geldiğini öğreneceğiz, hem de nasıl uygulayabileceğimizin üzerinden geçeceğiz.

Ne yapmalıyım?

Bu yazıda ise sizleri arama motoru optimizasyonunun ikinci kuralıyla tanıştırmak istiyorum. Tüm blog ve web site sahiplerinin her zaman aklında bulundurmaları gereken bir kural: SEO yaşayan bir organizmadır!

Yaşayan bir organizma demekle neyi kastediyoruz? Optimizasyon sadece ana sayfamız için yapıp daha sonra unutacağımız bir çalışma değil, tüm yazı ve sayfalarımız için sürekli göz önünde bulunduracağımız bir süreçtir. Niçin? Çünkü her blog sayfası ve her blog yazısı birer mini blogtur, ya da her web sayfası birer mini web sitesidir. Dolayısıyla her içeriğimizi ve her sayfamızı optimize etmemiz gerekir!

Konuyu şöyle de özetleyebiliriz. Trafik alan etkin bir blog ya da web sitesi dizayn etmek istiyorsak, optimize edilebilecek her şeyi optimize etmemiz gerekir. Çünkü, arama motorları daima uygun bir biçimde optimize edilmiş sayfaları daha yukarı sıralarda listeler. Alacağınız trafiğin de büyük çoğunluğu arama motorlarından geleceğine göre sanırım başka bir şey söylemeye gerek kalmıyor.

Sonuç olarak bu yazımızda, SEO nedir sorusuna kısa bir giriş yaparak anayasamızın ikinci maddesini öğrendik. Diğer yazılarımızda, arama motoru optimizasyonu hakkında bildiğimiz her şeyi adım adım paylaşmaya devam edeceğiz. Faydalı olması dileğiyle…

SEO nedir? Kısa Bir Başlangıç sayfasından Domain Nedir sayfasına git

[shortcode id=”1264″]