SEO 2013 Güncellemeleri

SEO 2013 güncellemeleri ve dikkate değer gelişmeler aşağıda özetlemeye çalıştık.

SEO 2013

Panda no:24 no:25

Ocak 2013 ve Mart 2013

Google™ son Panda güncellemelerini Ocak ve Mart aylarında yaptı. Bu algoritma güncellemesi ile arama sonuçları %1 civarında değişti. Matt Cutts (Google™ WebSpam Departman Başkanı) bu değişiklikleri kabul etti ve ileride yapılacak olası güncellemelerin algılanmayacak derecede ufak olacağını belirtti.

Penguen 2.0

Mayıs 2013

Google™ Mayıs ayında yaptığı bu güncelleme ile backlink konusunu hedef aldı. Özellikle kalitesiz ve spam backlinkler (şiddet, pornografik içerik içeren sitelerden gelen backlinkler, anahtar kelime odaklı çıpa tekst yoğunluğu vb.) tespit edilmeye çalışıldı. Daha önceki Penguen güncellemesinden farklı olarak sadece ana sayfalar değil, sitelerin tüm web sayfaları incelendi. Bu güncellemeden sonra, arama sonuçları %2,5 civarında değişti.

Penguen 2.1

Ekim 2013

Ekim ayında Google™ algoritmada tekrar bir değişiklik yaptı. Yine backlink kalitesini tespit etmek maksadıyla tüm sayfalar ele alındı ve arama sonuçları %1 civarında değişti.

In-Depth Articles – Kapsamlı/Derinlemesine Makaleler

Ağustos 2013

6 Ağustos 2013 tarihinde Google™  tarafından devreye sokulan bu yenilik sayesinde bir kişi, bir kuruluş adı veya farklı bir geniş konu hakkında Google’da araştırma yapıldığında, In-Depth Articles etiketli bir blok görünmeye başladı. In depth articles yani Kapsamlı – Derinlemesine Makaleler hakkında “Google Optimizasyon Stratejileri Değişiyor” başlıklı yazımızda detaylı bilgi verdiğimizden konuyu tekrar ayrıntılandırmıyoruz.

Humminbird 1.0 (Sinek Kuşu)

Ağustos 2013

Belkide SEO 2013 denince bahsedilmesi gereken en önemli gelişme Hummingbird. Çünkü 2009 yılından beri Google™ markasının yaptığı en büyük algoritma değişikliği, Hummingbird yani Sinek Kuşu güncellemesiydi. Arama sonuçlarını %90 oranında etkileyecek bu değişiklik hakkında yine “Google Optimizasyon Stratejileri Değişiyor” başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO-2013Google Analytics – “Not Provided” yani “Temin Edilemiyor” İbaresi

Eylül 2013

Google™ 23 Eylül’de yaptığı son düzenleme ile hayatımıza yeni bir kavram getirdi: “(not provided)” yani temin edilmiyor. Google Analytics kullanan web yöneticileri artık tüm anahtar kelimelerden ne kadar ziyaretçi aldıklarını görememeye başladı. Bu değişiklik hakkında da “Google Optimizasyon Stratejileri Değişiyor” yazımızda etraflıca bilgi verdiğimiz için bu yazımızda detaylara girmiyoruz.

PageRank Güncellemesi

Aralık 2013

Aralık ayında senenin son PageRank güncellemesi yapıldı. PageRank tarih mi oluyor, yerine yeni bir algoritma mı geliyor soruları arasında gerçekleşen son güncelleme ile tüm siteler yeni PR değerleri ile tanışmış oldular. SEO 2013 güncellemelerinden bağımsız olarak Pagerank  ile ilgili yazılarımızı okumak isterseniz,  “Yeni Başlayanlar için SEO” kategorimizi ziyaret etmeniz yeterli.

SEO 2013 denince yaşanan önemli gelişme ve güncellemeler bunlardan ibaret. 2014 yılını hep beraber yaşayıp göreceğiz.

SEO 2013 güncellemeleri sayfasından Yeni Başlayanlar için SEO kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]