Temel SEO Teknikleri Hakkında

Temel SEO Teknikleri kategorisi, bilmeniz gereken ve uyguladığınızda sizlere fayda sağlayacak bir çok temel SEO stratejisini detaylı bir biçimde açıklamak maksadıyla hazırlanmıştır.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere trafik alan etkin bir blog veya web sitesi yaratmak konusu SEO Türkçe içerisinde ayrı bir kategoride incelenecek. Öte yandan Temel SEO Teknikleri kategorisinde sizlerle paylaşacağımız bilgiler bahsi geçen bölüm için sizlere bir yol haritası olacak.

Bu kategori içerisinde on-page SEO (site içi SEO) ve off-page SEO (site dışı SEO) başlıkları altında bir çok makale ve değerli bilgi bulacaksınız.

Mesela arama motorlarına kayıt olurken dikkat etmeniz gereken hususlar, backlink alma stratejileri, sitemizden çıkan linklerin kontrolü, dizinlere link eklemenin incelikleri, sosyal medya kullanımı off-page (site dışı) tekniklere girerken, meta tag yapısı, anahtar kelime yoğunluğu, güncel içerik yaratma hususu ise on-page (site içi) optimizasyon tekniklerine giren güzel örneklerdir.

Temel SEO Teknikleri I: On-Page (site içi) Optimizasyon

On-Page optimizasyon kısaca, sayfa içi optimizasyonudur. Tanımdaki sayfa kavramı sitemizdeki herhangi bir web sayfasını temsil ettiğinden,  On-Page optimizasyona site içi optimizasyon da diyebiliriz. Yani sitemizin içerisindeki yaptığımız, kontrolün bizde olduğu her optimizasyon site içi optimizasyonudur.

Örneğin etiketlerde anahtar kelime kullanımı, herhangi bir yazıya anchor text (çıpa metin) eklenmesi, anahtar kelime etiketinde terim sayısını 5 ile sınırlamak, sitemizin iç link yapısını ayarlamak site içi optimizasyon kurallarına örnek olarak verilebilir.

On-page optimizasyonun temel seo teknikleri içerisinde yer almasının en önemli sebebi, mantık sırasına göre optimizasyonun site içinden başlamasıdır. Sitemizi ev gibi düşünürsek, bize bir misafir geleceği zaman önce evimizin içini düzenler daha sonra dışı ile ilgileniriz. Arama motoru örümcekleri bize ziyarete geldiği zamanda önce sitemizin içindeki içeriklere baktığı için optimizasyona site içinden başlamamız faydalı olacaktır.

Temel SEO Teknikleri II: Off-Page (site dışı) Optimizasyon

Temel SEO teknikleri içerisinde yer vermemiz gereken 2. alt başlık ise off-page optimizasyondur. Denkleminin diğer yarısı olan off-page optimizasyon yani site dışı optimizasyon ise, kısaca sitenize gelen linklerin optimizasyonudur. Tanımdan da anlaşılacağı gibi bu optimizasyon çeşidinde kontrolün sadece bir kısmı sizdedir zira size link veren tüm siteleri kontrol altında tutmanız mümkün değildir.

Ancak site konseptinize uygun, PR değeri yüksek, kaliteli sitelerden link almak, arama motorlarına sizin sitenizin kaydadeğer bir içerik sağlayıcı olduğunu gösterir ki bu durumda arama motorları sitenizi daha üst sıralarda listeleyerek sizleri ödüllendirir.

Facebook, Twitter gibi sosyal topluluk platformlarını kullanmak, diğer forumlara yorumda bulunmak, arama motorlarına kayıt olmak ve düzenli olarak site haritanızı güncellemek, dizinlere üye olmak, çapraz link değişiminde bulunmak, makale sitelerine yazı yazmak, sarı sayfalara dahil olmak, hatta paralı PPC kampanyaları düzenlemek, off-page optimizasyon stratejilerine örnek olarak verilebilir.

Denklemin neresinden bakarsak bakalım aslında optimizasyon nedir sorusuna şöyle cevap vermek daha doğru olacak. Bir sayfanızı on-page ve off-page kurallara ne kadar uygun hale getirirseniz, sayfanızın PR değeri o kadar yükselir. Ne kadar çok sayfanızın PR değerini arttırırsanız da, o kadar çok anahtar kelimede üst sıralara tırmanırsınız.

Sayfalar, kelimeleri, kelimeler sayfaları getirir. Böylece siteniz önlemez bir biçimde yükselir. Tam bir kartopu etkisi!

Dilerseniz vakit kaybetmeden bir sonraki yazımızda Temel SEO Teknikleri arasından sizler için seçtiğimiz ilk stratejiye değinelim!

Temel SEO Teknikleri sayfasından On  Page SEO sayfasına git

[shortcode id=”1264″]