On-Page SEO ile Sitenizdeki Trafiği Arttırmanın 10 Yolu

On-Page optimizasyon kuralları ile sitenize gelen trafiği gözle görülür bir biçimde arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl mı? Gelin beraber üzerinden geçelim.

On-Page SEO Nedir?

On-Page SEO bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, en kısa olarak site içi optimizasyonu demektir. Bir başka deyişle, sitemizdeki içeriğin yani bizim kontrol ettiğimiz alanların arama motorları açısından olabilecek en iyi şekle getirilmesidir.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan belli başlı site içi optimizasyon kurallarına değinelim. İşte sitenizdeki trafiği arttırmanın 10 yolu!

I. AKOS

Sitenizdeki her web sayfasının, AKOS yani Anahtar Kelime Odaklı Sayfa stratejisine uygun olması gerekir. Tabi bu özel kelimelerin site konseptinizle alakalı, arz-talep kurallarına uygun bir biçimde seçilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmaya herhalde gerek yoktur! Bu konu ile ilgili oldukça detaylı makalelere Etkin Web Tasarımı kategorisinde yer verileceğini belirterek diğer On-Page SEO kuralımıza geçelim.

II. URL Optimizasyonu

Sitenizdeki her sayfanın gelişigüzel harf ve rakamlarla değil, seçilen özel anahtar kelimenin aynen yer aldığı doğru karakter kodlarıyla web dünyasına kaydedilmesi gerekir. Yani alan adınızın altındaki her alt URL’nin ilgili anahtar kelimeyi aynen barındırması gerekir. İleri SEO teknikleri kategorisinde Kalıcı Bağlantı Ayarları ve Breadcrump Navigasyon ile detaylı bir yazı bulabilirsiniz.

III. Meta Etiketler

Her sayfanızda Title (Başlık) , Description (Açıklama), Keyword (Anahtar Kelime) etiketlerinin yer alması ve tüm bu etiketlerde o sayfaya özel seçilmiş anahtar kelime veya kelimelerin bu etiketlerin içerisinde bulunması gerekmektedir.

IV. Başlık Komutları

H1-H6 arasındaki başlık etiketlerinden (Headings) önem sırasına göre düzenli olarak faydalanılması gerekmektedir. Yine o sayfaya özel seçilmiş anahtar kelime veya kelimelerin mümkün olduğu kadar etiketlerin içerisinde yer alması gerekmektedir. Gelelim diğer On-Page SEO kuralımıza.

On-Page SEO Kuralları

On-Page SEO Kuralları

V. Etiketlerin Doğru Kullanımı

Yukarıda bahsi geçen tüm meta etiketlerin ve H1 başlık komutunun sadece bir kere kullanılması gerekmektedir. H2-H6 arası komutların da tercihen birer kere kullanılması önerilirken, bazı durumlarda tekrar edebilir. Yine o sayfaya özel anahtar kelimenin her etikette sadece bir kere yer alması gerekmektedir.

VI. Anchor Text Kullanımı

Her sayfanızda, özel anahtar kelimenin aynen yer aldığı minimum 1, maksimum 2 adet link olması gerekmektedir. Anchor text yani çıpa tekst kullanımı, On-Page SEO kuralları arasında önemli bir yere sahiptir!

VII. Link Yapısı

Site içi link yapısının belli bir mantık çerçevesine oturtulması gerekmektedir. Özellikle herhangi bir sayfadan gelişi güzel bir biçimde her sayfaya link verilmesi arama motorları tarafından negatif bir biçimde algılanır. Burada kast edilen çıpa tekst kullanımı ile ilgili biraz önce belirtilen On-Page SEO kuralı değil, diğer sayfalara spam algısı yaratabilecek bağlantılardır.

Örneğin aynı anahtar kelime ile site içerisindeki 20 ayrı sayfaya verilen bağlantı hem mantık, hem yazım hem de listelenme kurallarına aykırılık göstermektedir. Farklı kelimeler ile aynısını yapmakta her sayfa için giriş ve çıkış link sayısının dengelenmesi kuralına aykırılık göstermektedir. Bunun için kategori özelliğinin kullanılması yerinde olacaktır.

VIII. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimelerin belli aralıklarla makul bir biçimde kullanılması gerekir. Şahsi kanaatimizi sorarsanız, anahtar kelime yoğunluğu için %2 ile %3 arasında kalmanızı, %5’lerin üzerindeki kullanımlara da ihtiyatla bakmanızı öneririz.

Çünkü anahtar kelime yoğunluğunun çok yüksek olduğu web sayfaları arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir.

IX. Medya Optimizasyonu

Sayfanıza eklediğiniz resimleri, videoları vb. anahtar kelimeler ile isimlendirmeniz, görsel arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız açısından önem arz eder.

X. İlinti Kuralı

Alan adı ile alt alt URL’ler, alt URL’ler ile sayfalar, sayfalar ile meta etiketler, meta taglar ile içerik arasında bir ilinti olması gerekir. Örneğin futbol üzerine bir siteniz varken makyajdan bahseden bir web sayfası dizayn etmeniz arama motorları nezdinde anlam bütünlüğü açısından olumsuz bir etki yaratır.

On-Page SEO Kuralları –  Yapılmaması Gerekenler

Bir web sayfası için site içi optimizasyon kurallarını yönelik, aşağıda sık yapılan yanlış uygulamalara yer verilmiştir. Dikkat etmenizi öneririz:

  • Etiketlerin birden fazla kullanımı,
  • Anchor text yani çapa tekstin 2’den fazla kullanımı,
  • Listelenmek için aynı anahtar kelimenin sık sık tekrar edilmesi veya anlamsız kullanımı,
  • Landing page yaratmaya çalışırken sayfanın link yapısını bozmak.

İşin özünde arama motorları, okuyucular için en uygun, en kolay anlaşılır, en faydalı içeriği sunan siteleri bulmaya çalışır. Dolayısıyla On-Page SEO kurallarına uyan bir içerik sağlayıcı da, arama motorları tarafından üst sıralarda listelenerek ödüllendirilir. Ancak bu noktada bir sitenin aslen arama motoru için değil okuyucu için yapıldığını da unutmamak, dolayısıyla doğallıktan uzaklaşmamak gerekir.

Blogunuz veya sitenize alacağınız trafiğin büyük bir kısmı arama motorları tarafından gelecektir. Ancak bir site hakkında nihai kararın ziyaretçiler tarafından verildiğini, ziyaretçi davranışlarının da arama motorları için en önemli kriter olduğunu unutmayalım.

On-Page SEO ile Sitenizdeki Trafiği Arttırmanın 10 Yolu sayfasından Basit SEO Teknikleri Hayat Kurtarır Sayfasına Git

[shortcode id=”1264″]