Google Facebook İlişkisi- Facebook Google Sıralama Algoritmasında Etkili mi?

Google Facebook sinyallerini sıralama için dikkate alıyor mu?

Google Facebook ya da twitter gibi sosyal medya sitelerindeki sinyalleri bir sitenin kalitesini belirlemek için kullanıyor mu? Örneğin beğeni ya da tweet sayısının sıralama sayfaları için bir önemi var mı?

Google™ markasının Arama ve Spam bölümü Başkanı Matt Cutts hem Türkiye’de hem de dünyada çok merak edilen bu soruya oldukça kısa bir cevap verdi: “Hayır”.

Yani arama sonuçları sayfasında siteleri sıralarken Google Facebook ve benzeri sosyal medya sitelerindeki repütasyonu baz almıyor. Google bu sitelere herhangi bir özel muamele göstermiyor. Sosyal medya sitelerindeki her sayfa Google™ tarafından sıradan bir web sayfası gibi değerlendiriliyor.

Google-Facebook-ilişkisiMatt Cutts “Google arama motorunun  sosyal medya sayfalarına özel bir arşivleme ve indeksleme sistemi var mı, mesela beğeni veya tweet saysını algoritma da kullanabiliyor mu?” sorusuna cevaben, Google™  markasının şu anda böyle bir imkanının olmadığını belirtti.

Peki neden Google Facebook sayfasının beğenilme veya takip edilme oranını bir veri olarak kullanmıyor? Aslında cevabı çok basit. Çünkü arama motorları bu siteler tarafından bloke ediliyor. Hatırlanacağı üzere, Google™ eş/gerçek zamanlı arama teknolojisi için çok ciddi bir yatırım yapmıştı. Ancak Facebook, twitter gibi sosyal medya siteleri arama motorlarını engellediği zaman, tüm bu yatırım çöpe gitmişti. Doğal olarak Google™ arama motorunun yeni bir çalışma yapması ve buna bir bütçe ayırması beklenmiyor.

Konu hakkındaki bir diğer sorun da, Google’ın sayfalarda yapılan değişiklik ve güncellemeleri daha sonra görebiliyor olması. Eski bilgilerin arama motorlarında indekslenmesi kişilerin repütasyonu için zararlı olabilir. Sıcağı sıcağına yazılan ancak hemen sonra silinen tweet’leri hepimiz hatırlarız. Alex de Souza ile Aziz Yıldırım arasında geçenler ve bu olaylar süresince silinen tweet’ler güzel bir örnek olabilir.

Öte yandan Matt Cutts bu sinyallerin bir değerinin olduğunu ve arama motorları tarafından kullanılmasının faydalı olacağı kanaatinde. Örneğin bir site otorite olarak tanımlanıyorsa ve yukarılarda listeleniyorsa, bu siteyi yapanlar tarafından bir Facebook sayfası kurulduğunda, Google Facebook sayfasında paylaşılan bir içeriğin beğenilme sayısını, ya da bu otorite kişiler tarafından atılan bir tweet’i Google™ sıralama algoritmasında kullanabilmeli.

Yazımızı sonlandırmadan önce çok önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Şu hususun karıştırılmamasında fayda var: Google Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram gibi sosyal medya sitelerindeki sayfalara sıradan bir web sayfası olarak davransa da, bu sistemlerin senkronize bir biçimde kullanılması hem sitenize farklı backlinker almanızı sağlayacaktır, hem de sitenizin tanınırlığını dolayısıyla sitenize giren trafiği arttıracaktır!

Google Facebook İlişkisi – Facebook Google Sıralama Algoritmasında Etkili mi? sayfasından Sosyal Medya Optimizasyonu kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]