Google Panda – Google Penguen – Google Hummingbird için Yeni Stratejiler

Google Panda – Google Penguen – Google Hummingbird | 3 Önemli Google Güncellemesi ve Yeni Stratejiler

2013 yılında yapılan Google™ tarafından 3 önemli güncelleme oldu: Bunlar Google Panda, Google Penguen ve Google Hummingbird idi. Her biri sıralamaları derinden değiştirdi. Peki bu güncellemelere uygun stratejilerimiz ne olmalı?

Bu soruya cevap vermeden önce dilerseniz ufak bir tablo ile her biri hakkında bildiklerimizi gözden geçirelim. Çünkü her bir güncellemenin hedef aldığı nokta birbirinden bağımsızdı. Bunlardan Panda ve Penguen sıralama değişikliklerinin yanında sitelerin ceza almasına yol açarken, Hummingbird sadece sonuç sayfalarını etkiledi.

Google Panda - Google Penguen - Google Hummingbird

Google Panda

Kalitesiz içerik denince akla farklı şeyler geliyor. Kafanızı fazla karıştırmadan Google™ arama motorunun neyi kastettiğini basitçe anlatmaya çalışalım.

  • Sitelerinizde kopya içerik kullanmayın,
  • Her ne konuda olursa olsun sayfalarınızda yazılı metin bulundurmaya gayret edin.

Bu konu hakkında eklenebilecek bir çok husus bulunmasına karşın, akılda kalmasını hedefleyerek en önemli iki maddeyi belirtmeye çalıştık.

Google Penguen

Kalitesiz backlinkleri hedefleyen bu güncelleme bir çok sitenin ceza almasına yol açtı. Aslında Backlink Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kural başlıklı yazımız  Google Penguen güncellemesi ile dikkat edilmesi gereken hususları da kapsıyor. Tekrar kısaca özetlemek gerekirse:

  • Okuyucuların gördüğü alanlarda, ve arama motorlarının dikkat ettiği teknik noktalarda (etiketler gibi) anahtar kelime kullanımını egzajere etmeyin (örneğin anahtar kelimeniz balık ise “balık arayanlara en iyi balıklar okyanus balık evinde” gibi başlıklar, çıpa tekstler, etiketler kullanmayın),
  • Sitenizden çıkan linkler için abartılı biçimde anahtar kelime kullanımından kaçının,
  • Sitenize gelen linkler için anahtar kelime odaklı backlink stratejisini bir kenara bırakın (doğal kelimelerle de backlink alınabileceğini unutmayın),
  • Paralı backlinklerden ve otomatik link programlarından uzak durun, konuk yazarlık ya da blog yorumları ile aldığınız backlinklerde anahtar kelime kullanımını kısıtlayın.

Backlink konusunda diğer yazılarımızdan da faydalanabileceğinizi hatırlatarak gelelim diğer güncellemeye.

Google Hummingbird

Google optimizasyon stratejileri değişiyor yazısında da belirttiğimiz üzere Google Hummingbird güncellemesi ile Google™, daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmeyi amaçlıyor. Örneğin Japon balıkları beraber yaşar mı sorusu gibi. Bu güncellemeyi göz önünde bulundurarak yapabileceklerimiz:

  • Farklı sorgular için farklı sayfalar üretmek (Japon balığı başlıklı bir yazı yerine Japon balıkları beraber yaşar mı başlıklı bir yazı),
  • Konumuz hakkındaki konuşma cümlelerine konsantre olmak ve bunlara sitemiz içerisinde yer vermek,
  • Anahtar kelimelerin eş anlamlı ve benzerlerini da kullanmak (semantik anahtar kelime – lepistes nasıl doğurur, lepistes nasıl yavrular gibi).

Şunu unutmamak lazım. Yeni Başlayanalar için SEO kategorimizde sık sık yer verdiğimiz üzere arama motorlarının ana amacı en kaliteli sonuçları en kısa zamanda arama yapanlara sunmaktır. Dolayısıyla, dikkatlice incelediğiniz zaman Google Panda, Google Penguen, Google Hummingbird güncellemeleri ile Google™ arama motorunun daha kaliteli sonuçları listelemeye çalıştığını göreceksiniz.

Google Panda – Google Penguen – Google Hummingbird için Yeni Stratejiler sayfasından İleri SEO Teknikleri Kategorisine geri dön

[shortcode id=”1264″]