Bit-ly ile URL Kısaltma – Türkçe Anlatım

Bit-ly nasıl kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazımızda sitemize gelen sorular neticesinde url kısaltma sitelerinden sizlere “Neden URL Kısaltma için goo.gl ya da bit.ly” yazısında tavisye ettiğimiz Bit-ly sitesinin kullanımından bahsetmek istedik. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Bit-ly sitesine üyelik

Önce alttaki resimde gördüğünüz üzere sağ üst köşedeki “sign up for free” ibaresine tıklayalım.

Bit-ly-Uyelik

 

Daha sonra karşımıza gelen ekrana aşağıdaki gibi bilgilerimizi yani kullanıcı adımızı, e-postamızı, şifremizi doldurarak “create account” sekmesine tıklayalım.

Bit-ly-Uyelik-2

Artıl Bit-ly sitesinin üye giriş sayfasına ulaştık. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıktığında sıra url kısaltma işlemine geliyor.

Bit-ly-Uye-Giris

Hemen üst tarafta karşımıza gelen “Paste link here to shorten” yazan kutucuğa kısaltmak istediğimiz linki yapıştırıyoruz.

Bit-ly-Link-Kisaltma-Kutucuğu

 

Arzu ederseniz biz de kutucuğa “http://seoturkce.com/ileri-seo-teknikleri/url-kisaltma-goo-gl-bit-ly/” linkini yapıştıralım. İşlemin hemen ardından karşımıza yeni bir kutucuk çıkıyor.

Bit-ly-Link-Kisaltma-Kutucuğuna-adresimizi-yazalim

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere adres oluştu ama biz aşağıdaki gibi adresi yeni çıkan kutucuk içerisinde değiştiriyoruz. Bunun için resimdeki kalem şekline tıklamamız yeterli.

Bit-ly-istediğimiz-link-olustu

 

Kalem işaretine tıklayıp istediğimiz linki özelleştirdikten sonra “enter” tuşuna bir kere basmanız yeterli. Gördüğünüz üzere kısa URL’miz hazır: http://bit.ly/url-kisaltma

İşte Bitly ile URL kısaltmak bu kadar basit. Arzu edenler, sizler için hazırladığımız kısa videoyu da izleyebilirler.

Bu arada bit-ly kullanımı için bizi bir yazı yazmaya teşvik eden Ahmet Bey’e de teşekkürlerimizi sunarız. Umarız faydalı olmuştur.

Bit-ly ile URL Kısaltma – Türkçe Anlatım yazısından İleri SEO Teknikleri kategorisine geri dön

2 comments to “Bit-ly ile URL Kısaltma – Türkçe Anlatım”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. Merhaba,
    Bitly’nin bütün ayarlarına bakmıştım, karmaşık bir ayar gerektiğini düşünerek. Ancak bir “kalem” tıkı kadar basitmiş. Çok istifade ettim umarım başkalarına da yardımcı olur.
    Tekrar ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.